Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1250

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Przedłużenie zabaw sylwestrowych.

W kosmosie nie wszystko chodzi regularnie jak w zegarku, przynajmniej nie jak w zegarku atomowym. Nasza Ziemia dosyć frywolnie traktuje swoja wędrówkę dookoła Słońca. Najczęściej nieco się spóźnia, ale czasem to spóźnianie jest szybsze, czasem przestaje się spóźniać, by potem znów wrócić do spóźnień. 
Wiele jest przyczyn tych nieregularności, zmiany klimatyczne, warstwy śniegu, przypływy i odpływy, zmiany w korze kuli ziemskiej, żeby wymienić tylko niektóre. 
I tak rok 2005 będzie o jedną sekundę dłuższy aby nadrobić opóźnienia ostatnich kilku lat. Będzie to jak gdyby sekunda przestępna reperująca zgodność ruchów ziemi z ziemskimi zegarami. Obecne zegary mierzące czas z najwyższą dokładnością, tzw. zegary cezowo-barowe wykorzystujące drgania atomów cezu mierzą czas z dokładnością do nanosekundy (jednej miliardowej sekundy). Kiedy suma opóźnień  zbliża się do sekundy, trzeba Sylwestra o tę sekundę przedłużyć. Ostatnią poprawkę wprowadzono w roku 1998. Obecnie zadecydowano, że rok 2005 będzie o sekundę dłuższy niż rok poprzedni.
W czasach, kiedy mierzono czas od 'kur zapiał' do 'kur zapiał', na obserwowalne skutki opóźnień ziemi czekać by trzeba wiele set wieków.  
Sekunda, którą będziemy mieli do dyspozycji w tegorocznego Sylwestra to niby malutki kawałek czasu, nie wiele da się w tej sekundzie zrobić podczas sylwestrowej zabawy. A jednak w erze komputerów, łączności satelitarnej, lotów kosmicznych i precyzyjnego określania pozycji np statków na morzu, to tomy przesłanych informacji, trzysta tysięcy km pokonanych przez strumień światła, wiele kilometrów przekłamań w lokalizacji satelitarnej, wiele operacji finansowych dokonanych poprzez Internet i aż 9.192.631.770 oscylacji cezowego wahadła elektromagnetycznego, bo taka jest teraz definicja sekundy. 
Tak więc mamy w tym roku o jeden błysk sztucznych ogni sylwestrowych więcej czasu przed nadejściem Nowego Roku 2006.

QEP21-013;QEP23-140;[QNT92::056];TRA01-039
w sieci: 25.12.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter