Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 Rok VI, No 1247

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Wiatrak poziomy Erazma Darwina.

Erazm Darwin (1731-1802), jako wynalazca miał wiele genialnych pomysłów. Żył w okresie ekspansji przemysłu, był zaprzyjaźniony z tuzami ówczesnego biznesu i nauki, był członkiem sławnego 'Klubu Lunatyków' *). 
Zdając sobie sprawę z zapotrzebowania energetycznego (było to jeszcze zanim Watt wynalazł swoją maszynę) wpadł na pomysł zupełnie nowego sposobu wykorzystania energii wiatru. Jeden z 'Lunatyków', znany producent porcelany Wedgwood musiał mleć duże ilości mineralnych barwników do ozdabiania porcelany. Darwin zaproponował horyzontalny wiatrak. Skrzydła wiatraka ulokowane są tu horyzontalnie na osi pionowej umieszczonej wewnątrz ośmiobocznej wieży. Ściany tej wieży składały się z uchylnych deszczułek otwierających się po stronie skąd wiał wiatr, a zamykających się po stronie przeciwnej. W ten sposób wiatr wyłapywany był niezależnie od kierunku, strumień kierowany był do góry uruchamiając skrzydła wiatraka. 
O ile wiem, skonstruowano tylko metrowej wysokości model i Darwin twierdził, że wiatrak taki jest o trzydzieści procent wydajniejszy od wiatraka zwykłego. 
Obecnie, kiedy 'czyste' i odtwarzalne źródła energii stają się chyba najważniejszym problemem ekologicznym, wiatrak Darwina mógłby być interesującym konkurentem wiatraków budowanych całymi stadami na morskich wybrzeżach. Zaleta najważniejsza - nie stanowiłby zagrożenia dla ptactwa. A oprócz tego lepiej wykorzystywałby energię przy zmiennych wiatrach. 

*) Grupa naukowców i przemysłowców nazwała się "Lunar Society", ponieważ spotykano się wieczorami o pełni księżyca. Poruszanie się po mieście Birmingham w ciemne noce nie było rzeczą prostą ani bezpieczną, nawet w powozie.

[inne notki o E. Darwinie patrz tu]

[QZD08::014];ART37029p134,5
w sieci: 25.12.2005

 ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.58

  Site Meter