Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1244

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Gwiazdka w Nowej Zelandii.

W Nowej Zelandii drzewem gwiazdkowym jest pohutukawa z rodziny myrtowatych (Metrosideros excelsa fam. Myrtaceae, żelazownik). Występuje prawie na całej Wyspie Północnej. Kwitnie w środku lata, czyli akurat na Gwiazdkę w tym kraju. Jej czerwone kiście kwiatowe wyróżniają się z daleka na tle ciemnej zieleni tutejszego buszu i drzew przydomowych. W domach jednak i miejscach publicznych stroi się sosnę, jak w Europie, tylko inny gatunek bo Pinus radiata, podczas gdy w Polsce jest to Pinus silvestris lub świerk -Picea excelsa. Coraz częściej kupuje się jednak drzewka plastikowe (Pinus plastica cv. artificialis?). 
Wiele set lat przed przybyciem tu europejskich marynarzy drzewo to na różne sposoby służyło mieszkańcom tej wyspy. Maorysi stosowali sok pohutukawy dla leczenia ran i ognisk zapalnych, a ssanie łyka uśmierzało ból zębów. Stanowiło ważny materiał konstrukcyjny łodzi i domostw. Obfitość kwiatów bogatych w nektar wabi ptaki - nektaropije, jak tui czy korimako, które często szły stąd do garnka, a właściwie do naczyń zrobionych z wydrążonych owoców dyni..  Za nektarem pohutukawy przepadają też miejscowe gekony, małe jaszczurki nadrzewne o ciekawych obyczajach. 

foto: RA

Nie tylko kwiaty maja swój urok, ale też pnie. Krótkie , srebrzyste, malowniczo poskręcane ozdabiają wybrzeża wyspy. Już Joseph Banks w czasie podróży Cooka w 1769 r. zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania pni pohutukawy do budownictwa okrętowego. Doskonale nadają się na elementy łukowate czy nieregularne, jak haki, żebra, ale najważniejsze, że drewno tego drzewa wysycone wodą morską jest odporne na mięczaki niszczące konstrukcyjne elementy statków drewnianych i pale przybrzeżne (świdrak okrętowy, Teredo navalis). 


malowniczy pień pohutukawy.

[QZD08::010];[PRA01::007];[QNT00::909];RCP05033-HUT-273;ART37031-1150,2
w sieci:19.12.2005

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


grudzień 2005

v.85

  Site Meter