Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1242

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Stół Erazma Darwina.

Erazm Darwin (1731 - 1802), brytyjski naukowiec wielkiej klasy, lekarz z zawodu, a przy tym umysł uniwersalny, wynalazca i poeta, a przede wszystkim pionier ewolucjonizmu, , znany był też i z innych powodów. Oczywiście latał za spódniczkami, jak wszyscy, no i był strasznym obżartuchem. W związku z tym był bardzo otyły, nosił się z olbrzymim brzuszyskiem, do tego stopnia, że mu wielkość brzucha przeszkadzała w jedzeniu. Nie miał odpowiedniego dojścia do stołu. I tu przyszła mu z pomocą żyłka wynalazcza. Rozwiązał problem na wzór kolumbowego jaja. Po prostu kazał wyrżnąć w blacie stołu półkoliste wycięcie dopasowane do brzucha. Siadał przy stole umieszczając brzuch w tym wycięciu i wszyscy byli zadowoleni. Służba nie musiała nadskakiwać, a żarłok miał wszystko w zasięgu rąk. 
Teraz, w epoce postępującej otyłości i obżarstwa, może warto przypomnieć to proste rozwiązanie ułatwiające życie ludziom otyłym. Firmy meblarskie mogłyby zrobić na tym niezły interes.

Aha, warto pamiętać, że Erazm był dziadkiem Karola Darwina i pewnie od niego Darwin zaraził się ideą ewolucjonizmu, która zrewolucjonizowała nasz świat. 
(o E. Darwinie patrz także tu i tu)

[QZD08::013];ART37029pXIV,172a
w sieci:19.12.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter