Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1227
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Hubble na niebie i na ziemi.

Prawie codziennie prasa światowa podaje szokujące zdjęcia, jakimi dosłownie zarzuca nas teleskop Hubbla. Wisi sobie w przestworzach i choć optykę ma nie lepszą od optyki dobrych teleskopów ziemskich, widzi niewiarygodne, niezwykłe, niektóre niepokojące  pejzaże gwiazdowe. Ot, jakby te poniżej. To pierwsze zdjęcie to mgławica 'Carina', która niezbyt przychylnymi oczyma patrzy na nas (nazwa nie pochodzi od carycy!). To drugie to nieco sataniczna 'Eagle Nebula'. Na szczęście my je widzimy, dla nich natomiast jesteśmy absolutnie zerowym pyłkiem w Kosmosie..

 

Znane są dokładnie losy i położenie teleskopu Hubbla, mniej znane są losy jego imiennika. 
Edwin Powell Hubble, ur. w roku 1889 w stanie Montana, wniósł olbrzymi wkład w rozumienie Wszechświata przez spojrzenie poza naszą maleńką Galaktykę - stworzył podwaliny astronomii pozagalaktycznej, wykazał, że Kosmos ciągle się powiększa i nie wiadomo czym to się skończy..
Hubble zmarł w roku 1953 w Kalifornii i ... znikł. Żona, z zupełnie niewyjaśnionych powodów odmówiła zorganizowania pogrzebu i nie zdradziła, co zrobiła z ciałem. Tak więc nie ma nagrobku, nie ma pomnika, jedynym pomnikiem wielkiego astronoma jest wiszący w przestrzeni teleskop nazwany na jego cześć. 

[QZD08::001];[QEP27::124];ART32-033F2;[RIO97::040];[QRE02::178]p118
w sieci:4.12.2005

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


grudzień 2005

v.56

  Site Meter