Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1226
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

175-te urodziny znajomej Darwina.

W Australii uroczyście obchodzono 175-te urodziny Harietty - ostatniego świadka pobytu Darwina na Wyspach Galapagos podczas słynnej wyprawy na staku 'Beagle' w roku 1835. Harriet jest prawdopodobnie jedyną żywą istotą, która osobiście kontaktowała się z Darwinem. Darwin przywiózł ją wraz z czterdziestoma towarzyszami do Anglii, a stamtąd zabrał ją do Australii inny uczestnik wyprawy John Wickham, który został gubernatorem kolonii Moreton Bay. Kiedy gubernator wrócił do Anglii na emeryturę w 1860 r., zostawił Harriet w Ogrodzie Botanicznym. Po różnych perypetiach znalazła się w Zoo koło Queensland będącym własnością Steve Irvina, słynnego 'Łowcy krokodyli'. Tu też celebrowano urodziny Harriet. Na urodziny otrzymała dużą porcję kwiatów hibiskusa, za którymi przepada. Dzień spędziła na swoim posłaniu z liści podgrzewanym dla wygody elektrycznym kocykiem. 
Licznie zgromadzeni goście poczęstowani zostali olbrzymim tortem i odśpiewali 'Happy Birthday'. Harriet jest żółwiem z Galapagos
(Geochelone nigra porteri) i przybyła tu jako Harry, zanim poznano się na jej płci i odpowiednio zmieniono imię. Cieszy się dobrym zdrowiem. 

foto: RA; szkic z: The Scientist21.11.05
[QZD08::005];[QEP27::149]

w sieci:4.12.2005

Nekrolog Harriet p. 

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


grudzień 2005

v.56

  Site Meter