Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1223

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

O właściwej inscenizacji wymiaru sprawiedliwości. 

W maju 1610 Henryk IV (1553 - 1610), król Francji, który starał się uładzić kraj po wieloletnich rozruchach religijnych, został zamordowany przez fanatycznego zamachowca. Stało się to, kiedy powóz królewski utknął w korku ulicznym na skrzyżowaniu rue Saint-Honoré i rue de la Ferronerie - już wtedy były korki uliczne w Paryżu i król nie ważył sie zatrzymywać ruchu dla swojego przejazdu. Oburzeni przechodnie chcieli natychmiast rozprawić się ze złoczyńcą. Na nieszczęście dla niego, obstawa królewska uratowała go przed samosądem i doprowadziła go do więzienia. Zamachowiec, trzydziestodwuletni François Ravaillac, nieudacznik, nauczyciel miewający wizje, nie przyjęty do zakonu franciszkanów, zasztyletował króla pod namową fanatycznych katolików. Wkrótce potem dostarczono Paryżanom niezwykłej rozrywki. Skazanemu na śmierć zabójcy przygotowano specjalnie urozmaicony, starannie wyreżyserowany rodzaj kary. 
Najpierw rękę, którą zamordował króla spalono w siarce, na żywca, oczywiście. Następnie ciało z klatki piersiowej, ramion i nóg zdarto rozpalonymi szczypcami wlewając wrzący olej do ran a pępek zalano roztopionym ołowiem, potem obie ręce i nogi przywiązano do czwórki koni. Jeźdźcy równocześnie zbatożyli konie rozdzierając skazańca na cztery części i rozwlekając jego zezwłok na cztery strony świata. Przez cały czas Ravaillac zachowywał się bardzo poprawnie, modlił się i krzyczał, ale nie wydał nikogo z mocodawców. 

Wszystko to działo się na oczach tysięcy gawiedzi spragnionej zdrowej sensacji, jako że publiczne egzekucje były najpopularniejszą rozrywką i widowiskiem zstępującym telewizję i dreszczowce. 
Mając na uwadze zapowiadaną reformę sądownictwa, warto uwypuklić rolę właściwego inscenizowania procedury sądowej dla dobra ludu i skazańców. 

[QZD07::088];QIL57-018p78;RCP05057-18-t06;[QNT23::091]
w sieci:28.11.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter