Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1212

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Rasputin i Putin.

Okazuje się, że mój żart językowy sprzed kilku tygodni, wcale nie był taki gołosłowny. Dziadek Władimira Władimirowicza Putina, obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej, Spirydon Putin, jako chłopiec był kucharczykiem samego Rasputina (1871? - 1916), tego od carycy Aleksandry. Rzekomo sam Spirydon był skoligacony w jakiś sposób z Rasputinem, na co wskazywałoby nazwisko, bo w Rosji często odrywano pierwszą zgłoskę nazwiska podwładnych lub 'przypadkowego' potomstwa. 

    

W służbie u Rasputina nie mógł nauczyć się dobrych manier ani wykwintnej kuchni, ponieważ sam Rasputin jadał prymitywne dania, zachowywał się przy stole niezmiernie prostacko, jadł rękoma a wielbicielki oblizywały mu otłuszczone palce. Nie mniej, po Rewolucji Październikowej, Spirydon Putin zaawansował na kucharza Lenina, a potem samego Stalina. Syn Spirydona, Władimir Spirydonowicz, w zależności od wersji życiorysu, był w oblężonym Leningradzie, walczył w Armii Czerwonej do końca wojny i dostał wiele odznaczeń, albo poddał się Niemcom pod Witebskiem i zgłosił się do Oddziałów Własowa uczestnicząc w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Obecny Prezydent miał dwóch braci. Jeden zmarł w wieku kilku miesięcy, drugi miał około dziesięć lat. 
Kucharskie ciągoty pozostały w rodzinie. Obecny Putin odgrzewa stalinowskie polewki. 

Słowo 'rasputnik' znaczy rozwiązły, rozpustnik, 'rasputin' może oznaczać syna rozwiązłych, a słowo 'putin' oznacza bóle w pasie przeciwko którym stosowano różne magiczne zabiegi.  

[QZD07::093];[QZD07::092];ART31015p41;QCP05093-32-310d;[QEP04::187];[QAB04::137]
w sieci:21.11.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


listopad 2005

v.85

  Site Meter