Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1201

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Turkmenia zdobywa Kosmos.

                   

Dożywotni Prezydent Turkiestanu (Turkmenii) Saparmurat Niyazow, Turkmenbaszi Wielki (Turkmenbaszi - Przywódca Turkmenów) jest autorem ksiązki 'Ruhnama' (tom I - 400 str.) wydanej w olbrzymim, wielosettysięcznym nakładzie. 
'Ruhnama', czyli 'Księga duszy' stanowi mieszankę mitów, historii, filozoficzną interpretację przeszłości narodu oraz wykładnię istoty 'turmeńskości'. Jest obowiązkowo nauczana we wszystkich szkołach i uniwersytetach, leży w widocznym miejscu w każdym urzędzie, w meczetach wykładana jest obok Koranu by wierzący mogli ją dotknąć wchodząc do świątyni. Dorośli muszą ja czytać w soboty. Egzaminy np. na prawo jazdy, zdaje się nie tylko z umiejętności drogowych, ale też ze znajomości 'Ruhnamy'. ",Ruhnama' jest świętą księgą stworzoną przez naszego Przywódcę. Z księgi tej uczymy się o naszej kulturze, naszych tradycjach, które zatraciliśmy w czasach sowieckich" - wiedzą o tym wszystkie dzieci i dorośli w kraju. Tak więc książka ta, jak kiedyś 'Mein Kampf', 'Historia WKP(b)' i 'Myśli Mao' włada umysłami pięciomilionowego narodu. 
Ale dzieło Saparmurata Turkmenbaszi ma większe aspiracje - Prezydent śmiało wkroczył w epokę kosmosu. Jego księga w sierpniu powędrowała w przestrzeń międzyplanetarną. Kontener zawierający "Ruhnamę", turkmeńską flagę i flagę prezydenta wystrzelony został wystrzelony został w Kosmos z rosyjskiej bazy Bajkonur w Kazachstanie. Będzie wędrować na orbicie przez następne 150 lat. Wszyscy kosmonauci, którzy często nudzą się w kosmosie, będą mogli zapoznać z wielkimi myślami Przywódcy (jak tylko nauczą się czytać po turkmeńsku, no i opanują sztukę bezpiecznego dobijania do satelitów w locie).  

[QZD07::079]::[QEP23::107]a,b
w sieci: 6.11.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

sierpień 2005
v.85

  Site Meter