Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1188

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Kliterotomia.

Ponad sto milionów kobiet i dziewcząt żyje obecnie, które zostały poddane zabiegowi zwanemu kliterotomią, czyli żeńskiemu obrzezaniu. I tak w Nigerii 33 mil., w Etiopii 24 mil., w Egipcie 24 mil., w Sudanie 10 mil., w Kenii 7 mil., w Somalii 4.5 mil. Na dodatek 90 procent dziewcząt w Dżibuti, Erytrei, Sierra Leone i 50 procent w Beninie, Burkina Faso, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gambii, Gwinei-Bissaum Liberii, Mali i Togo poddano temu zabiegowi. Wprawdzie zabieg ten pochodzi z Afryki, stosowano go w starożytnym Egipcie, obecnie stosowany jest też w krajach bliskowschodnich jak Bahrain, Oman, Jemen i ZEA, oraz w Azji - w Malezji i Indonezji. Praktykowany jest, oczywiście nielegalnie, przez mniejszości emigranckie w Stanach Zjednoczonych, Anglii i kilku innych krajach o silnych grupach nacisku wśród imigrantów.
Nie będę wchodził w szczegóły anatomiczne tej operacji. Zabieg bolesny, najczęściej wykonywany w prymitywnych warunkach, zdumiewające, że stosowany jest od kilku tysięcy lat w różnych kulturach i przez różne rasy. 
Oczywiście chodzi o dobro kobiet i rodziny. Posiadanie przez kobietę zewnętrznych organów płciowych może powodować impotencję męża, może spowodować, że mleko matki jest trujące, na dodatek kobieta taka ma diabelski zapach. Może skłaniać męża do zażywania narkotyków by sprostać wyuzdanym wymaganiom żony. Usunięcie łechtaczki usuwa tez wiele 'kobiecych problemów' jak żółtość cery, nerwowość, ogólną obrzydliwość, neurozy i raka macicy. Tak przynajmnie twierdzą niektórzy zainteresowani sprawą. 
Same zalety, prawda? Nic, tylko się kliterotomizować. Wobec szybko postępującej islamizacji świata, warto o tym pamiętać i skorzystać z okazji. 
We wielu krajach zabieg ten jest zakazany, co wcale nie przeszkadza go praktykować. W Egipcie zakazano obrzezania kobiet, ale w roku 1999 sprawa została wniesiona do sądu przez fundamentalistów i rząd przegrał. Zabieg jest legalny i codziennie 3.000 dziewcząt poddawana jest kliterotomii. Teolodzy rzucili 'fatwę' na każdego, kto sprzeciwia się operacji, 'która jest chwalebną praktyką podnoszącą godność kobiety'. 
Dodajmy, że dziewczęta wyznania koptyjskiego (chrześcijańskiego), też poddawane są kliterotomii. 

il.: przyrząd chirurgiczny z Kenii z rączką elegancko oprawioną w kozią skórkę
oraz dziewczyna w czasie zabiegu (Kairo)

[QZD07::064];[ART37::006]p216;[QEP25::113];ART32-009-421;RCP05021-CIRC-057

w sieci:23.10.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.55

  Site Meter