Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1181

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Dr Alicja z Krainy Czarów.

Znamy wszyscy Alicję z Krainy Czarów, przepiękne opowiadania Lewisa Carrolla (prawdziwe nazwisko - Charles Lutwidge Dodgson, 1832 - 1898), zrodzone z miłości do paradoksu, sztuki fotograficznej i wszystkich dzieci (z wyjątkiem chłopców), ale pewną niespodzianką może być fakt, iż bohaterka opowiadań Alicja, otrzymała doktorat, wprawdzie honorowy, z zakresu sztuk pięknych. Książka zrodziła się z opowiadania, jakim zabawiał Lewis trzy córki Liddellów na łódce zmierzając na piknik. Było to w roku 1862, a opowiadania w wersji drukowanej ukazały się w roku 1866. Kiedy Alicja wyszła zamąż, Lewis czuł coś w rodzaju zazdrości, choć kontakty urwały się kiedy miała lat dwanaście i była nadmierne pilnowana z polecenia rodziców. 
Niezbyt jej się w życiu szczęściło, i kiedy w roku 1928, jako wdowa, bliska była bankructwa, niespodzianie dawny wielbiciel, pośmiertnie wyratował ją z kłopotów. Manuskrypt opowiadań pisanych dla niej otrzymała od autora zaraz po napisaniu i zilustrowaniu opowiadań. Jak przyszła bieda, po wielkim sukcesie książki, Alicja bez trudu sprzedała go na aukcji za dużą sumę 75.000 $. 
Dodgson pomagał jej pośmiertnie nie tylko finansowo. W roku 1932 Columbia University obdarzył Alicję doktoratem. Jedne w swoim rodzaju było uzasadnienie przyznania doktoratu. Alice Pleasance Liddell Hargreaves (1852 - 1934) otrzymała doktorat za to, iż była inspiracją do tworzenia wielkiego dzieła w zakresie literatury
. Ponieważ nie dawano doktoratów w zakresie natchnień, otrzymała doktorat ze sztuk pięknych. 
Warto jeszcze wspomnieć o dalszych losach manuskryptu. Kiedy zmarł Eldridge R. Johnson, Amerykanin, ten który wykupił manuskrypt za 75.000 $, książka przeszła na własność Konsorcjum Bibliofilów Amerykańskich. W czasie wojny została podarowana narodowi brytyjskiemu w uznaniu odwagi stawienia czoła Hitlerowi zanim Ameryka przystąpiła do wojny. Po tym akcencie politycznym rękopis przechowywany jest w 'British Library'. 

Na zdjęciu wykonanym przez Dodgsona przedstawiona jest Alicja przebrana za małą żebraczkę. 

[QNK07::054];[QNK24::038];[QEP25::092]
w sieci: 16.10.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2005

v.85

  Site Meter