Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1178

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

           

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Sprawiedliwość po egipsku. 

Diodor Sycylijczyk (Diodorus Siculus), grecki historyk urodzony na Sycylii w pierwszym wieku pne. czytał, podróżował i widział wiele. Żył w ciekawych czasach za panowania Cezara i Augustusa, a co widział i słyszał opisał w czterdziestu tomach 'Biblioteki' (Bibliotheke). 
Między innymi sposób, w jaki starożytni Egipcjanie radzili sobie ze sprawami istotnymi i w naszych czasach. Krzywoprzysięstwo karano śmiercią, ponieważ krzywoprzysięzca popełniał dwa największe przestępstwa - sprzeniewierzał się bogom i łamał najważniejszą w stosunkach międzyludzkich przysięgę. Pouczający był sposób zwalczania przestępstw ulicznych. Oczywiście napastnik karany był śmiercią, ale śmiercią karano też świadka, który widział napaść, a nie przyszedł z pomocą ofierze. Jeżeli jednak nie mógł udzielić pomocy ze względu na obiektywne trudności (być może ze względu na wiek), zobowiązany był zgłosić napad władzom i świadczyć przeciwko przestępcom. Jeśli tego nie dokonał, otrzymywał określoną prawem liczbę batów (kijów) i pozbawiano go pożywienia przez trzy dni. Dobrze przemyślana była kara za fałszywe oskarżenia. Oskarżyciel skazywany był wtedy na karę, jaką przewidziano za czyny zarzucane fałszywie oskarżonemu. 
Wydaje się, że do dawnych mądrości egipskich wartałoby wrócić..

Dzieła Diodora zachowały się, z nich też dowiedziano się wiele o starszych historykach, których pisma zaginęły, a z których wiele cytatów zamieścił Diodor. 

[QZD07::57];[QNK24::040];EB
w sieci: 16.10.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2005

v.85

  Site Meter