Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1170

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Leworęczność a rak piersi. 

W pierwszym momencie można pomyśleć, co ma piernik do wiatraka, co ma mańkuctwo do raka piersi. A jednak ma. 
Badania przeprowadzone w Utrechcie na 12.000 kobietach urodzonych w latach 1932 - 1941 wykazały, że istnieje związek między leworęcznością, a ryzykiem zachorowania na raka u kobiet przed menopauzą. Po uwzględnieniu wielu czynników mających wpływ na zapadalność na raka piersi, takich jak palenie, masa ciała, historia rodziny (odziedziczalność) i warunki socjo-ekonomiczne okazało się, że leworęczne kobiety zapadają 2,41 razy częściej na raka piersi, niż praworęczne. 
Przyczyna tej zależności jest nieznana. Istnieje związek między leworęcznością a stężeniem hormonów płciowych, na jakie wystawiony jest płód wewnątrz macicy. Jaka jest natura tego związku nikt nie ma pojęcia. 

Do niedawna dzieci leworęczne uważano za kalekie i starano się wszelkimi siłami oduczyć je tego nawyku. Ciekawe, czy 'oduczone' leworęczności w dzieciństwie kobiety wykazują mniejszą zapadalność. Populacja poddana badaniom rodziła się w czasie, kiedy oduczanie było modne. Jeśli okazałoby się, że oduczanie zmniejsza zapadalność, byłaby to stosunkowo łatwa metoda prewencji.. Pewnie jednak badań tego rodzaju nie da się przeprowadzić. 

[QZD07::050];[QEP25::018]
w sieci: 9.10.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


wrzesień 2005

v.88

  Site Meter