Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1169
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Prawa wyborcze kobiet. 

Nowa Zelandia szczyci się tym, że jako pierwsza w świecie dała kobietom prawa głosu w wyborach krajowych. A stało się to w roku 1893, kiedy po wielu latach akcji propagandowej, kobiety dopuszczono do urn wyborczych. Do walki o prawa głosu kobiet włączyły się stowarzyszenia antyalkoholowe, które istniały tu już w roku 1830, oraz różne kobiece stowarzyszenia religijne. 

 

Widzimy tu Orkiestrę Dętą Towarzystwa Antyalkoholowego z tamtych czasów. Trzeba zauważyć, że kobiety w koloniach brytyjskich miały wielką moc perswazyjną. Były w mniejszości, zapotrzebowanie na rynku matrymonialnym było ogromne, na dodatek w Nowej Zelandii nie były to wyrzucone z Anglii więźniarki czy prostytutki, ale autentyczne, świadome emigrantki za chlebem i perspektywami życiowymi. Strajk w rodzaju arystofanesowskiej Lizystraty miałby skutki fatalne dla całego kraju. O ile akcja antyalkoholowa nie przyniosła rezultatu, akcja o prawa głosu odniosła zwycięstwo i w roku 1893 tysiące kobiet pojawiło się punktach wyborczych, jak to udokumentowano na zdjęciu zrobionym w New Plymouth. 

Po zwycięstwie o prawa wyborcze akcja o zupełny zakaz produkcji i sprzedaży napojów alkoholowych trwała dalej i o włos tylko nie odniosła opłakanego skutku, jak to się stało w Stanach Zjednoczonych. W roku 1919 za prohibicją padło 346.104 głosów, przeciwko 232.208. Wyglądało to na triumf zwolenników prohibicji. Ale za kilka dni, kiedy policzono głosy oddane przez Nowozelandczyków, członków Armii Ekspedycyjnej walczącej w Europie, szala przechyliła się na korzyść kontynuowania dawnej polityki. Za prohibicją było tylko 7.723 żołnierzy, przeciwko aż 31.981. I tak, spragnieni wojacy uchronili Nową Zelandię przed skutkami prohibicji, z całym bagażem przestępstw, mafii, nielegalnych destylarni i szmuglu, jak to miało miejsce W Stanach Zjednoczonych. 

[QZD07::048];ART35044p197,8;QEP25::016]
w sieci: 9.10.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2005

v.56

  Site Meter