Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1164
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Pies na liście wyborczej. 

W Nowej Zelandii nie ma obowiązku głosowania, nie ma też obowiązku meldowania się w miejscu zamieszkania, ale obowiązuje rejestracja na listę wyborców i zgłaszania zmian miejsca zamieszkania przed kolejnymi wyborami. Tak więc lista wyborców stanowi spis obywateli kraju. 
Pan Peter Rhodes z Queenstown na Wyspie Południowej, uznając swojego psa Tobiego za członka rodziny i oczywistego Nowozelandczyka, zgłosił go na listę wyborczą posługując się oficjalnym formularzem. W rubryce nazwisko podał Toby Rhodes, bo taki tu obyczaj nazywania zwierząt domowych. Na przykład kiedy weterynarz przypomina właścicielom psów i kotów o terminie szczepienia, wysyła zawiadomienie nie na adres właściciela psa, ale na adres psa czy kota np. 'Mr. Toby Rhodes', itd. W rubryce zawód podał, zgodnie z prawdą - 'tępiciel gryzoni'. Podpis stanowił nieczytelny zawijas i odcisk psiej łapy. Zgłoszenie zostało zaakceptowane i Toby nabrał legalnych praw wyborczych, nie wziął jednak udziału w głosowaniu.  
Nowa Zelandia przoduje pod względem postępowości uprawnień mniejszości narodowych, mówi się uznaniu prawa szympansów, zresztą pierwsza w świecie przyznała prawa wyborcze kobietom. Należy oczekiwać, że w przyszłości zwierzęta domowe i szympansy będą nie tylko wyborcami, ale będą też wybierani do władz. To oczywiście daleka przyszłość. Tymczasem Peter Rhodes stanął przed sądem, bo władze nie uznały jego postępowej intencji. 
Gdyby się rzecz wydarzyła w Australii, Toby, jako wyborca, za uchylenie się od głosowania, zapłacić by musiał 50$ grzywny. Tu, oczywiście nic mu nie grozi, ma natomiast wszelkie szanse, ze względu na uzyskany rozgłos, zostać posłem w przyszłych wyborach. 

[QZD07::049];[QEP25::001]
w sieci: 1.10.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

wrzesień 2005
v.56

  Site Meter