Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1145

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Mammofilia, czyli biustolubstwo. 

Niedawno prasa podała, że książę Karol, nasz ukochany następca tronu, doznał pewnego afrontu (abiustu?). Kiedy zapytał jedną z supermodelek, znaną z kształtności swego biustu, czy może go dokładnie obejrzeć, rzekomo powiedziała opryskliwie 'Nie'. Nie był to zbyt uprzejmy zwrot, bo skoro wszyscy wiedzą, że ma prześliczny, to wielu musiało go oglądać. Więc czemu nie akurat książę następca tronu? 
Temu organowi hołduje wielu koneserów, mammofilów, niektórzy popadają nawet w pewną aberrację, nazwijmy ją mammomanią. Wreszcie powoli wyłania się grupa prawdziwych fachowców - kolekcjonerów, tzw mammolistów (jak filateliści, filumeniści, itp.). Wszyscy oni są zainteresowani panią Zofią Anderton i chyba niektórzy mieli okazję uchylić rąbka tajemnicy. Ale faktem jest, że pazerna ta panna. Jak się coś ślicznego ma, egoizmem jest takie ukrywanie. Zresztą, jako królewicz mógł dać nasz Karolek odpowiednie rozkazanie, ale nie zrobił tego, bo to ślachetne i łaskawe chłopie.

 

 A nie tak drzewiej bywało. Inne piękności nie były tak pazerne. Kolekcjonerom - mammofilom znany jest komplet miseczek wykonanych z porcelany sewrskiej wzorowany dokładnie na sławnym biuście Marii Antoniny. Do wykonania tej ceramiki królowa sama służyła swoją osobą pozwalając na wykonanie odlewu, z którego potem formowano porcelanowe miseczki. Na stole trzeba je było ustawiać na odpowiednim statywie, też będącym nie lada dziełem sztuki. Inaczej by się wylewało. W czasie konsumpcji można było trzymać miseczki w garści, co też było frajdą. 
A czy kandydatki do sejmu, lub na inne poważne stanowiska (stanowiska starostów, wójtów, wojewodów, prezydentów) nie powinny pomyśleć o rozdawaniu np ciepłych flaków w miseczkach na kształt ich biustu w czasie zebrań partyjnych (pod warunkiem, że spełniają odpowiednie kryteria estetyczne)? Byłaby to wreszcie nowatorska wersja kiełbasy wyborczej. A oprócz tego dobry biznes dla rzemiosła prowincjonalnego, dla wymierającego zawodu garncarzy.  


Miseczki wykonane w Sèvres pod Paryżem ukształtowane na biuście Marii Antoniny.
(obecnie w Rambouillet)

Inne notki z zakresu mammofilii: A, B, C, D.

[QZD07::035];[QEP24::005];RCP05014-YAL-Y170
w sieci:10.9.2005

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2005

v.85

  Site Meter