Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1115

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Ona jedna i ich troje.

Wyspa Campbella (52o30'S, 169o2'E) jest najbardziej na południe wysuniętą wyspą pacyficzną należącą do Nowej Zelandii. Znana jest z unikalnej flora (megaflora - o czym osobno), bardzo ostrego klimatu morskiego i niegościnności. Dawniej, kiedy statki często rozbijały się na zdradliwych wybrzeżach pacyficznych wysp, rozbitkowie na skałach Campbell Island mieli małe szanse przeżycia. Dzieli ją od trzeciej co do wielkości wyspy nowozelandzkiej - Stewart Island, 320 km ciągle wzburzonego Pacyfiku, co bardzo utrudniało ich sytuację. 
Paddy Gillroy, legendarna postać tych stron jeszcze z czasów kwitnącego wielorybnictwa, znalazł na Wyspie Cambella 6 grobów i jeden szkielet - ostatniego rozbitka, który pochował sześciu kompanów, a jego już nie miał kto pochować. Nie udało się dojść, kim byli niefortunni żeglarze. 
Inny przypadek miał miejsce nieco wcześniej w roku 1834. Kapitan statku wielorybniczego 'New Zealander' wysadził na wyspie czterech wielorybników, w tym jedną kobietę. Pewnie coś przeskrobali, a był to częsty sposób karania krnąbrnych marynarzy. Po czterech lat zostali odnalezieni przez statki badawcze 'Eliza Scott' i 'Sabrina'. Bardzo wymizerowani, ale żywi. Dwoje się uratowało na 'Eliza Scott', podczas gdy o 'Sabrinie' z drugą dwójką słuch zaginął. 
Ewenementem na skalę światową był fakt, że przez cztery lata jedna kobieta przeżyła z trzema mężczyznami na bezludnej (oprócz nich), wyspie. We wszystkich podobnych sytuacjach problem męsko-damski rozwiązywany był nieodmiennie łańcuszkiem morderstw (p. Pitcairn Island). Zastanawiano się jakim cudem całe cztery lata istniał taki czworokąt.  Jedynym rozsądnym wnioskiem było przypuszczenie, że kobieta musiała oferować swoje łaski sprawiedliwie całej trójce mężczyzn. Zagadki nie udało się rozwiązać, wszystkie osoby przepadły bez wyjaśnienia tej sprawy.   
Aż dziwne, że nikomu nie przyszło do głowy, że dwaj mężczyźni z trójki mogli być gejami i wszystkim żyło się dobrze i szczęśliwie. Ale były to czasy, kiedy słowo 'gej' czy homoseksualista były nie do używania w kulturalnym towarzystwie ani w prasie. Spekulacje, że wszyscy trzej mogli być gejami wydają się zupełnie bezzasadne. Wtedy na pewno sfrustrowana wielorybniczka pozabijałaby ich co do jednego... 

Cambell Island oznaczano
[QZD07::008];[ART35::017]p84-6;[RCP00::023]

w sieci: 14.8.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter