Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1096
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Ryba lądowa. 

Wiadomo, że każda ryba czuje się w wodzie jak przysłowiowa ryba w wodzie. Woda słodka jak i morska jest naturalnym środowiskiem ryb. Jest jednak pewien wyjątek. Zębacz z dorzecza Amazonki - Phreatobius walkeri (rodzina Zębaczowate - Anarrhichadidae - choć prowadzone są dyskusje jak to stworzonko zaklasyfikować, nawet nazwa gatunkowa 'walkeri' nie jest oficjalnie uznana.)
Większość zębaczowatych to okazałe ryby, chętnie łowione i osławione ze swego 'złego charakteru'. Znany zoolog Alfred Brehm (1829 - 1884), co to czasem patrzył na świat zwierząt bez szkiełka, mikroskopu i komputera, ale 'po ludzku', tak opisał zębacza (Anarrhichas lupus):
"Nazwę swą zawdzięcza nie tyle straszliwemu uzębieniu co przede wszystkim zawziętej wściekłości, którą natychmiast ujawnia, gdy się czuje zagrożony. Wyraz jego oczu ma coś złośliwego, a zachowanie w zupełności temu odpowiada. Złapana ryba zachowuje się wręcz szaleńczo, miota się w sieci, próbuje ją rozerwać i chwyta z wężową zwinnością każdy podsunięty przedmiot. Duże zębacze przegryzają na wskroś nawet grube buty rybaków, toteż ci mają się na baczności, i nie próbują nawet brać ryb w ręce, lecz gdy się zorientują, że dostały się one do sieci, starają się możliwie szybko pozbawić je życia wiosłem lub harpunem. W przeciwnym przypadku ryby miotać się będą w łodzi jeszcze przez pół dnia, gdyż również i one mogą bez szkody przebywać przez długi czas poza wodą, a furia nie opuszcza ich do ostatnich chwil życia."

W omawianą tu rybkę nikt nie wali wiosłem, ani nie łowi dla celów gastronomicznych. Nie ma też złośliwego wyrazu oczu. Być może złapana zachowuje się szaleńczo, ale kto tego nie robi? Nie czuje się ona w wodzie wcale jak ryba w wodzie czuć się powinna i całe życie spędza na lądzie. Wprawdzie nie na pustyni czy w suchym lesie, ale w opadłym listowiu nad brzegami rzek Amazonii. Ma zaledwie  trzy cm długości, wężowy kształt, ale też 'kocie wąsy', typowe dla zębaczy, stad angielska nazwa zębaczy - 'catfish'. 

il. z sieci
[QZD06::084];[QAB03::343]p265;[QAB07::698]p146

w sieci: 24.7.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

  Site Meter