Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 1085

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Dom przyszłości.

Wygląda nieco jak kokon z przystawkami, a jest uniwersalnym domem umożliwiającym wygodne mieszkanie w każdym klimacie, w każdym otoczeniu (no, powiedzmy, jest  projektem domu). 

Plastikowy kokon o doskonałej izolacji ścian i ekonomicznej geometrii zawiera pomieszczenia mieszkalne z pełnym kompletem nadmuchiwalnych mebli i ścianek działowych. W każdej chwili można wnętrze przemeblować i poprzestawiać pokoje w miarę potrzeb - do pracy, zabawy, odpoczynku.  
Wszystkie urządzenia uzupełniające, pralka, kuchnia, procesor odpadków, urządzenia klimatyzacyjne (ogrzewanie - chłodzenie w miarę potrzeby), zamontowane są na zewnątrz kokonu i są wymienialne. Całość stoi się na podporach umożliwiających poziomowanie domu w dowolnym terenie i tylko tymi podporami dom dotyka ziemi. Łatwo uzupełnić domostwo w odpowiednie zaczepy by przenosić dom z miejsca na miejsce droga powietrzną do dowolnego kraju, dowolnego środowiska naturalnego. Przy tym w żaden sposób nie niszczy tego środowiska. Można też poszczególne kokony łączyć w zespoły stwarzając dowolne kolonie mieszkalne. W tej wersji dom nie jest niezależny pod względem energetycznym, a zasilanie w energię może być zaspokojone poprzez kabel elektryczny, silnik spalinowy, urządzenia gazowe, wreszcie energię słoneczną. 
Czy będziemy w takich domach mieszkać? Czas pokaże. Ja gotów jestem się przenieść natychmiast, jeśli tylko projektant (David Greene z zespołu projektantów Archigram) uruchomi produkcję i sprzedaż w rozsądnych granicach cenowych...

[QZD00::018];[ART30::003]p159
w sieci: 17.7.2005

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.58

  Site Meter