Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1073

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Jak zrobić zamachowca samobójcę.

 "Nikt nie miał prawa wchodzić do Ogrodu, oprócz tych, którzy mieli być zamachowcami. Przy wejściu była forteca zdolna stawić opór całemu światu, a innego wejścia nie było. [Stary Człowiek z Gór] trzymał na swoim dworze pewna liczbę młodych z prowincji, w wieku od dwunastu do dwudziestu lat, takich, którzy mieli skłonność do żołnierki... Następnie wprowadzał ich do Ogrodu wybierając czterech, pięciu czy dziesięciu w grupie, każąc im najpierw wypić pewien eliksir od którego zapadali w głęboki sen. Wtedy kazał ich przenosić do Ogrodu. 
Kiedy się obudzili i zobaczyli, że są w tak pięknym miejscu, uważali że są w prawdziwym Raju. Damy i panienki dogadzały im na wszystkie sposoby... 
I kiedy Stary Człowiek chciał zamordować jakiegoś księcia, zwracał się do nich tymi słowy; 'Idźcie i zamordujcie takiego a takiego; Jak wrócicie, moi Aniołowie wprowadzą was do Raju. Jeżeli zginiecie, i tak poślę swoich Aniołów by sprowadzili was znów do Raju.'"

Stary Człowiek z Gór to al-Hasan ibn-al Sabbah (na ilustracji w czerwonej tunice z koroną na głowie). Pochodził z arystokratycznej rodziny perskiej. Obok sługa podaje stropionym nieco młodzieńcom usypiający eliksir. Eliksir zawierał haszysz, czyli 'marychę'. Ilustracja i cytat pochodzi z opisu podróży Marco Polo, który zwiedził w roku 1271 (1272?) Alamut, górską siedzibę al Hasana w górach Elburs (obecnie północny Iran). Świeża wtedy jeszcze była pamięć o ludziach al-Hasana zdolnych do wszystkiego, kierujących się wyłącznie rozkazami władcy i dawcy haszyszu. Al-Hasan zmarł w roku 1124, a twierdza upadła w wyniku najazdu mongolskiego w roku 1256. Ale różne grupy zorganizowanych terrorystów działały przez wiele lat w Syrii, Persji, Omanie, Zanzibarze, a szczególnie w Indiach. W nieco unowocześnionej formie działają do dziś. Samobójczy zamachowcy idą przecież prosto do Raju..


'.. częstowanie eliksirem', Mistrz Boucicaut (1390 - 1430)

[QZD06::067];[ART35::003]p162
w sieci: 3.7.2005

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter