Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1071
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Bezsenność delfiniątek. 

Wszystkie kręgowce wyższe muszą spać. Nie wiadomo dokładnie do czego potrzebny jest sen, ale wiadomo, że jest niezbędny. Dla człowieka dłuższa wymuszona bezsenność jest zabójcza. Śpią gady, płazy, ryby (wiadomo - 'wszystkie rybki śpią w jeziorze..'). Noworodki ssaków sypiają długo wkrótce po urodzeniu, mniej więcej regularnie, z czasem wymogi senne stają się krótsze aż do osiągnięcia pewnej stabilizacji.  
Inaczej ma się sprawa u delfinów (nie wiadomo, czy u wszystkich). Noworodki butlonosa (Tursiops truncatus) i orki (Orcinus orca) zaczynają życie kilkutygodniową bezsennością. W przeciwieństwie do innych ssaków przez cały pierwszy miesiąc życia są aktywne bez przerwy. To samo dotyczy ich matek. Dopiero potem nabierają rytmu życiowego z odpowiednim czasem przeznaczonym na sen (śpią około 8 godzin na dobe). Dla maluchów ma to pewne zalety przystosowawcze. Pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ciała, z czym maluchy mogłyby mieć trudności wobec braku tkanki tłuszczowej, która powstaje dopiero później. Pozwala im to także na częstsze wypływanie na powierzchnię dla zaczerpnięcia powietrza. 
Okazuje się, że sen nie jest bezwzględnie potrzebny dla rozwoju ssaków. 
Ciekawe, czy u człowieka istnieje potencjał na przedłużenie aktywnego czasu życia kosztem snu.. Tylko że wtedy stracilibyśmy marzenia senne i nie wiadomo, czy skórka warta za wyprawkę.. 

ill.: orka z maluchem
[QZD06::068];[QEP20::007]
w sieci: 3.7.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2005

v.56

  Site Meter