Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1069

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Pokojowa krowa.

Nie chodzi o krowy walczące o pokój, ale o krowy pokojowe, takie jakie można trzymać w mieszkaniu i zapokoić w ten sposób potrzeby mleczarskie małej rodziny. 
Hasło pokojowej krowy rzucił w roku 1987 Fidel Castro i wezwał hodowców do wyhodowania rasy małych krów, nie wiele większych od dużego psa, które by można było trzymać w pokoju, w małym, jedno- czy dwupokojowym mieszkaniu miejskim i mieć pożytek na codzień. 
Po kilkunastu latach, w roku 2002, pewien farmer z Rockwell, Iowa, oświadczył, że udało mu się wyhodować malutkie krówki, ale nie były one dobrymi dawcami mleka. 
W dwa lata później Raul Hernandez, kubański farmer ogłosił, że wyhodował krówki wedle życzenia Fidela Castro. Jego krowy, raczej mini-krowy mają tylko 60 - 70 cm w kłębie i dostarczają dziennie około 6 litrów mleka wysokiej jakości. Na dodatek maja bardzo małe wymagania, wystarczy im trawa i chwasty.  

Wprawdzie Raul Hernandez nie trzyma swojego stadka w domu, uważa je za stadko do 'patio', ale oczyma duszy widać już mini-krówki w mieszkaniach jednopokojowych za szafą lub odgrodzone prętami pod stałem, żeby nie szwędały się po mieszkaniu. Gorzej z chwastami w mieście, ale podmiejscy rolnicy na pewno chętnie dostarczą zieleniny za mały grosz. Zresztą można będzie zorganizowac dzieci szkolne do pomocy. 

Tymczasem brak informacji o stopniu, w jakim wizja Fidela Castro wprowadzana jest w życie. 

[QZD06::053];[QHB02::152];[QHB04::061];[QNK05::080]
w sieci: 26.6.2005

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.85

  Site Meter