Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1066
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Podopieczny Ptasiej Damy.

Ten petrel olbrzymi (Macronectes giganteus z rodziny burzyków, czyli nawałników - Procellariidae, rząd rurkonosych - Procellariiformes), czyli czarna Molly, znalazł się w ramionach Ptasiej Damy w potrzebie. Choć mocarne to ptaki, przemierzają tysiące kilometrów morskich pustkowi dookoła Antarktydy, zdarza się, że sztorm je zmorze i zmęczone, padają na nowozelandzkie plaże. Ten znaleziono na plaży Muriwai niedaleko stąd i zaopiekowała się nim znana opiekunka zwierząt pani Lyn Macdonald. Znalazł u niej tymczasowe mieszkanie w wielkim pudle, wygodne posłanie, elektryczny kocyk i odpowiedni pokarm. Pani Lyn zaobserwowała, że ptaki częściej teraz cierpią na zakażenia, co je osłabia i padają ofiara sztormów, z którymi w normalnych warunkach dawałyby sobie doskonale radę. Jak wydobrzeje, pofrunie sobie w dal. 

Jak widać, ptak to niemały, od dziobu do ogona mierzy 65 do 100 cm, a rozpiętość skrzydeł jest znacznie większa. Fruwa doskonale lotem szybującym wykorzystując nawet drobne prądy wstępujące nad zagłębieniami fal. Nazywany też bywa śmierdzielem, a to z tego względu, że zagrożony, pluje cuchnącą oleistą cieczą. Celują w tym pisklaki, które powiadamiają napastnika, że gdyby co, to i tak nie będą zbyt smacznym jadłem. Tu, jak widać, nie zanosi się na tego rodzaje demonstracje nieufności, a wprost przeciwnie. 
Przy okazji warto wspomnieć, że Nowozelandczycy wyjątkowo życzliwie i opiekuńczo odnoszą się do przyrody. Są tu setki rezerwatów, olbrzymie parki narodowe, a tereny podmiejskie, zanim wydane są pod zabudowę, mają z góry zastrzeżone tereny niezabudowywalne, np w mojej dzielnicy co kilka działek jest pas buszu.
Petrele zamieszkują wszystkie wyspy dookoła Antarktydy, gniazdują na wyspach nowozelandzkich jak Antypody, Chatham, Stewart, Bounty, Snares i Auckland (wyspy), ale zapuszczają się daleko na północ, aż na wysokość 30-tego równoleżnika południowego, dlatego czasem na plaże Wyspy Północnej. 

foto: Western Leader, Fiona Goodall
[QZD06::056];ART34033-A5;[QAB02::689]p36
w sieci: 26.6.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2005

v.56

  Site Meter