Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1057

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Do czego służą pośladki. 

Najbardziej typowe damskie szczegóły anatomiczne, piersi i pośladki, w zasadzie nie pełnią żadnej roli fizjologicznej. Tłuszcz nagromadzony w piersiach nie jest używany do produkcji mleka, otłuszczenie pośladków (steatopygia) jest raczej przeszkodą niż pomocą w codziennym życiu ich posiadaczek. Ale, jak sama nazwa wskazuje, piersi są po to, by były pierwsze, to jakby forpoczta damskiej osobowości, a pośladki, żeby zostawiać ślady serduszka tam, gdzie kobieta siada, np na piasku.
I chyba dlatego od dziesiątków tysięcy lat, od samego początku sztuki do dziś, pośladki i piersi są najważniejszym detalem anatomicznym eksponowanych w dziełach sztuki. 
Wszystko wskazuje na to, że obfite kształty miały wyłącznie charakter prestiżowy i reklamowy. Posiadacz haremu złożonego z tłustych żon dawał tym dowód, że jest w stanie zapewnić rodzinie standard życiowy na poziomie współczesnego biznesmena czy kanciarza w zakresie prywatyzacji. 

 

Oto kolejno figurynka sprzed około 25.000 lat (górny paleolit, kultura oryniacka), w środku figurynka-wisiorek z gagatu sprzed 11.000 lat (końcowy paleolit, kultura magdaleńska) i zdjęcie buszmenki z naszych czasów. 
Co odważniejsi etnolodzy i antropolodzy przyznają z zażenowaniem, że w sytuacjach skrajnych tłuste kobiety były najlepszym, łatwo dostępnym i nie psującym się źródłem pokarmu na czas klęski. Nie było lodówek, nie było konserw, ale były kobiety. 
W przypadku pośladków jednak na jeszcze jedna funkcję warto zwrócić uwagę, mianowicie na funkcję transportową dla maluchów. Jeszcze stosunkowo niedawno afrykańscy podróżnicy zdumiewali się widząc maluchów stojących na pośladkach mamy i trzymając się jej oburącz, podczas gdy te zajmowały się pracą czy przenoszeniem ciężarów. 

BKPJ dedykuję

[QZD06::048];[QEP16::002];[QEP12::108];[QZC07::033];RCP05021-Bou-019
w sieci: 19.6.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


maj 2005

v.55

  Site Meter