Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1050

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Afrykańskie współczesne labrety. 

Geneza i społeczna funkcja płytek wstawianych we wargi nie jest jasna. Istnieją poglądy, że moda powstała wtedy, kiedy w Afryce urządzano polowania na niewolników. Labrety miały obrzydzać kobiety żeby łowcy zostawili je w spokoju. 

Podobną technikę samoobrzydzania, bez większego zresztą skutku, stosowano w Polsce i w Niemczech w roku 1945, kiedy to gwałt był główną rozrywką wojska sowieckiego, a nie wszystkie kobiety miały ochotę na tego rodzaju rozrywki. Wszystkie kobiety, od lat dwunastu do osiemdziesięciu starały się wyglądać najokropniej i najprostszym sposobem obrzydzania się były sadze. Wyglądały jak najgorsze kocmołuchy a skutek był i tak mizerny. 
Moim zdaniem labrety jako ozdoby spełniały inną rolę. Nigdy nie miałem przyjemności rozmawiać z żadną damą ulabretowaną, ale wyobrażam sobie, że w czasie rozmowy labrety dodają inny, nowy wymiar mimice, przyciągają więcej uwagi, a o to przecież chodzi kobietom w kontaktach międzyludzkich. Na inną rolę labret zwrócił już uwagę sam Livingstone, o czym pisałem poprzednio.  
Sądzono, że labrety, tak jak i inne techniki etniczne podnoszenia damskiej atrakcyjności (krępowanie stóp w Chinach i Japonii, pierścienie wydłużające szyję do ułomności, kliterotomia) są na wymarciu. Okazuje się że tak nie jest. Kliterotomii w dalszym ciągu poddaje się tysiące dziewcząt w różnych krajach (z Ameryką włącznie!), a labrety, jak widać na zdjęciu nie tracą na atrakcyjności w Afryce i teraz. Powyższe zdjęcie wykonano w czasie ostatnich wyborów Etiopii, w maju tego roku (2005). Jak widać, sam zabieg musiał być rozpoczęty najwyżej kilkanaście lat temu i perfekcjonowany do lat ostatnich. Perfekcjonowanie polega na systematycznym wprawianiu większych płytek rozciągających wargi do pożądanych wymiarów i trwa to wiele lat. 
Poniżej zamieściłem też współczesne zdjęcie z Etiopii (plemię Surma) pokazujące płytki w użyciu. Przy tym miały one zupełnie konkretne znaczenie socjalne - wielkość płytki odpowiadała liczbie krów, jaką kandydat na męża musiał zapłacić za dziewczynę. Jak widać ta panienka akurat bardzo wysoko się ceni.. 

  

[QZD06::041];ART34028-H1;ART34004p211
w sieci: 12.6.2005

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwicień 2005

v.55

  Site Meter