Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 1031

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

   

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Akupunktura dawna i najnowsza.

Akupunktura jest stara jak świat. Niepodważalne dowody jej stosowania liczą sobie 3.500 lat, ale z różnych wykopalisk odkrytych w Chinach i Mongolii sądzić można, że jest znacznie starsza, być może stosowano ten zabieg już 10.000 lat temu. Najstarszy sposób polegał na nakłuwaniu igłą kamienną. Jakieś trzy tysiące lat temu zaczęto stosować igły metalowe, żelazne, brązowe, srebrne i złote. W grobowcu zachowała się płytka kamienna wykonana około 200 lat pne w Chinach za panowania dynastii Han. Ilustracja na płytce przedstawia słynnego medyka Bian Que z czasów tej dynastii. Bian Que był mistrzem we wszystkich dziedzinach medycyny i celował w stosowaniu akupunktury. Dokonywał tego zabiegu narzędziem kamiennym, choć były już wtedy metalowe narzędzia. W magii i medycynie ludowej stare narzędzia i metody mają wielką moc.  Uznanie, jakim cieszył się Bian Que było tak wielkie, że dostąpił deifikacji.
Lekarzy owych czasów, aż do dziś zresztą, fascynowały mapy punktów, które należy podrażniać przy określonych dolegliwościach. Powstała niezliczona ilość rękopisów i książek, które stanowią często majstersztyki wydawnicze tamtych czasów. 

  
Po lewej widzimy meridianę nerek, po prawej wątroby.


a tu ilustracja ze starego traktatu z barwnymi ilustracjami.

Ostatnio, w krajach zamiłowanych w technicznych nowościach specjaliści od akupunktury wprowadzają różne nowinki. I tak, obok klasycznego nakłuwania i moxy, stosuje się wstrzykiwanie w wyznaczone miejsca różnych substancji, zamiast igieł stosuje się naświetlanie laserowe, wreszcie do zatkniętych igieł podłącza się źródło prądu elektrycznego. Niektóre z tych zabiegów, jak wstrzykiwanie różnych substancji czy naświetlanie laserowe mogą być bardzo niebezpieczne. O ile mi wiadomo, jeszcze nie stosuje się naświetlania promieniowaniem jonizującym, ale kto wie.. 
Wszystkie te metody, jak i sama akupunktura czekają jednak na rzeczowe, naukowe potwierdzenie, jako że same podstawy teoretyczne akupunktury wydają się bardzo mętne i zależą w znacznym stopniu od źródła skąd pochodzą.  

[QZD06::017];[QZD06::014]
w sieci: 22.5.2005

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2005

v.88

  Site Meter