Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 989

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Zielnik na ciele rzeźbiony.

 
 

Maria Sabina mówiła o sobie: "Ojciec mojego dziadka Pedro Feliciano, mój dziadek Juan Feliciano, mój ojciec Santo Feliciano - wszyscy byli szamanami, jedli teonanacatl i mieli wielkie wizje świata, w którym wszystko jest wiadome... grzyb był w mojej rodzinie jak rodzic, obrońca i przyjaciel."


 
 

Szamanka znana była szeroko, odwiedzana często przez amatorów sensacji, ale też przez ludzi szukających pomocy, zwykle po wypróbowaniu różnych konwencjonalnych środków leczniczych. Choć zmarła wiele lat temu, pozostała w pamięci wielu osób i tradycja 'świętego grzyba', zwanego czasem 'małym kwiatkiem bogów' lub wręcz 'ciałem boga' ku zgorszeniu misjonarzy, żyje nadal znajdując wielu entuzjastów, także wśród naukowców interesujących się etnografią i etnobotaniką. Warto też zauważyć, że 'święty grzyb' znany był i używany od niepamiętnych czasów przez Azteków i z jego kultem wojowali misjonarze hiszpańscy przez kilka stuleci. 
Rzeźbiarz Arturo Macias uczcił szamankę i zioła przez nią stosowane niezwykłą rzeźbą. Zgrabna dziewczyna pokryta jest kolekcją ziół i stanowi artystyczny podręcznik etnobotaniki Mazateków. 

(obecnie własność prywatna w Nowym Meksyku)

 

[QZD05::050][QZD05::049];989
w sieci: 10.4.2005

   
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.55

  Site Meter