Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok VI; No 984

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Długowieczność.

Są takie miejsca na Ziemi, gdzie intrygująca nas długowieczność nie budzi emocji, bo jest... normą. Zajęci pracą na roli, często w wymagającym wiele terenie górzystym i mało urodzajnym, mieszkańcy Armenii, Gruzji, Kaszmiru czy ekwadorskiej Vilcabamby nie poświęcają uwagi sobie samym, tylko codziennym obowiązkom, które wykonują od wczesnego dzieciństwa do sędziwego wieku. Tradycja i stopień zamożności zdecydowały o diecie, na którą składają się przede wszystkim warzywa, nabiał i ziarna. Nic nadzwyczajnego? Za to nadzwyczajne efekty. 
Jak wynika z badań, trwająca przez całe życie aktywność fizyczna jest zbawienna zwłaszcza dla kości i serca. Mieszkańcy Vilcabamby nie znają słowa 'szpital',  leczą się w sposób naturalny i wracają do zdrowia znacznie prędzej niż do ich wioski dotarłby lekarz. Oddaleni od cywilizacji i jej 'dobrodziejstw', 'ułatwień', 'wygód', żyją i pracują zgodnie z naturalnym rytmem. Na ogólną sprawność wpływają niewątpliwie dwa nieodłączne elementy życia: seksualność i... wino. 
Wśród państw europejskich długowiecznością charakteryzuje się przede wszystkim Islandia i Bułgaria. Jak wynika ze szczegółowych badań antropologicznych, na kondycje Islandczyków wpływa przede wszystkim... ciężka praca fizyczna, surowy klimat i dieta obfitująca w tłuszcz. To ostatnie brzmi mało wiarygodnie? Dodajmy więc także zamiłowanie do niskoprocentowych napojów alkoholowych, które plasuje Islandię w światowej czołówce. Z pewnością nie bez znaczenia jest tutejsze środowisko naturalne, 'nieskażone' i niezmiennie silne więzi rodzinne. 
Podobnie do Islandczyków, długowieczni Bułgarzy z dawien dawna potrafili łączyć pracę i wypoczynek, z równym zapałem angażując się w aktywność fizyczną, co w życie towarzyskie. Zdaniem badaczy 'tajna broń' Bułgarów to... bakterie. Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermohilus, obecne w chętnie tutaj pitym jogurcie.

= = =

"Długowieczność nie polega tylko na przeżyciu dużej ilości lat, prawdziwa to możliwość i radość realizowania się w całym naszym życiu we wszystkim, na co mamy chęć i zawsze, kiedy chcemy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość każdemu niezależnie od wieku i stanu zdrowia". 

Zdzisław Gudojć

oprac: Anna Rzędowska (Piotrków Tryb.)
red: RA

[QZD05::074]
w sieci: 4.4.2005

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


marzec 2005

v.57

  Site Meter