Złotych myśli kilkoro...


 

 (ser. LXXII)

ISSN 1176-7545 No 982

zestawienia tematyczne  

.

.

 

„Ilu papieży od czasów świętego Piotra jeździło na nartach? Odpowiedź: jeden!” (do reporterów w początkach swojego pontyfikatu)


„To jest tańsze od następnego konklawe”. (odpowiedź w 1979 roku na krytykę kosztów budowy basenu w papieskiej letniej rezydencji, dzięki któremu mógł zachować dobrą kondycję)


„Mówią, że Papież się zestarzał i że nie może chodzić bez laski, ale tak czy owak nadal jestem na chodzie. Włosy mi jeszcze nie wypadły, nie jest także źle z moją głową. Musicie o mnie powiedzieć: nie tylko był papieżem, ale też jeździł na nartach i pływał w kajaku – a kto wie, co robił jeszcze! Nawet od czasu do czasu łamał nogę...” (do polskich biskupów w 1998 roku)


„Miłość do cierpiącego jest znakiem i miarą poziomu cywilizacji rozwoju narodu...” (z orędzia na Pierwsze Obchody Dnia Chorego, Lourdes, 1993 rok)


„Człowiek chwali Boga poprzez to, że idzie w życiu za głosem swego powołania. Pan Bóg powołuje każdego człowieka, a Jego głos daje znać o sobie już w duszy dziecka”. (Jan Paweł II, Autobiografia)


„I muszę się przyznać, że bardzo trudno mi rozstać się z polską przyrodą, i z górami, i z jeziorami. Nie wiem, jak to będzie!” (Jan Paweł II, Autobiografia)


„Starość wieńczy życie. Jest czasem żniw. Żniw tego, czego się nauczyliśmy, co przeżyliśmy; żniw tego, co zdziałaliśmy i osiągnęliśmy, a także tego, co wycierpieliśmy i wytrzymaliśmy. Jak w końcowej partii wielkiej symfonii, te wielkie tematy współbrzmią potężnie”. (Jan Paweł II, Autobiografia)


„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.


„Więc w tej ciszy ukryty ja – liść, oswobodzony od wiatru, już się nie troskam o żaden z upadających dni, gdy wiem, że wszystkie upadną”. (Pieśń o Bogu ukrytym)


[QZM00::083];[QEP18::056];982
wybór za prasą polską
w sieci: 4.4.2005

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia


kwiecień 2005

v.44

  Site Meter