Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 938

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Śliniane danie.

O ile mi wiadomo, w restauracjach polskich nie serwuje się dań ze śliny. Nie mniej w Chinach, Indonezji, Hong Kongu, zupa z gniazd jaskółczych jest drogim i wykwintnym daniem w dobrych restauracjach azjatyckich. 
Salangana jadalna (Collocalia esculenta) z rodziny jerzykowatych, to mały, ciemnobrunatny ptaszek o rozpiętości skrzydeł ok. 12 cm, krewniak naszych jaskółek, występuje w Indiach, północnej Australii, Indonezji i na wyspach Pacyfiku. Buduje gniazda u wejścia do jaskiń lub na stromych klifach nadmorskich. Dla ptaszka kłopot w tym, że często musi budować gniazdo dwu- czy trzykrotnie w sezonie, bo zbierane są one skrzętnie przez miejscowych mieszkańców. 
Gniazda jaskółcze są przysmakiem w nadmorskich krajach Australazji. Zjada się je albo na surowo, wtedy są nieco gumiaste, albo zagotowane, wtedy jest to wyśmienita jaskółcza zupa. Zupa z czarnych gniazd uważana jest za mniej wykwintną,  najwyżej cenioną i bardzo pożywną jest zupa z gniazd białych. Nic dziwnego, że jest pożywna, bo prawie w całości składa się śliny salangi. O ile inne zbliżone gatunki konstruują gniazda z gliny lub gałązek i źdźbeł, salanga jest samowystarczalna - formuje gniazdo z odpowiednio układanej śliny, czasem dodatkiem małej ilości mchu i źdźbeł traw. 

[QZD05::027];RCP05050-01-239

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

   Site Meter