Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 937

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.
 

Biegunka a kultura zachodnia.

Niektórzy historycy medycyny specjalizujący się w historii epidemii wyrażają opinię, że kultura zachodnia, taka jaką obecnie mamy, utrzymała się i rozwinęła dzięki krwawej biegunce. 
Kiedy w V wieku p.n.e olbrzymia armia Kserksesa
(517-465 p.n.e.), władcy imperium perskiego, zalała Grecję i sąsiadujące kraje wschodnie, sytuacja wydawała się być nie do opanowania.
Analizując opisy wydarzeń przedstawionych w pismach starożytnych Greków (m.in. Hipokratesa i Tukidydesa) można dojść do wniosku, że na pomoc Grekom przyszła .. biegunka, na którą Persowie nie byli uodpornieni. 
Krwawa biegunka, czyli dyzenteria, to ostra choroba zakaźna powodowana przez szigellę
(Shigella z grupy enterobakterii, pałeczki o średnicy 0,4-0,6 µm i długości 1-3 µm )
Powoduje ostry rozstrój przewodu pokarmowego. Przejawia się krwawymi wypróżnieniami (15-50 na dobę), choć najczęściej nie jest  śmiertelna, przechodzi po kilku tygodniach, ale pozostawić może przewlekłe schorzenia. 
Wojska Kserksesa, mimo znacznej przewagi liczebnej były tak wyczerpane chorobą, że Ateńczykom udało się odnieść zwycięstwo pod Platejami (479 p.n.e) i Salaminą (480 p.n.e.). Trudno wojować, choćby w największym zapamiętaniem, kiedy trzeba co kilkanaście minut wychodzić 'na stronę'. Oczywiście marynarze nie mogli wychodzić na stronę, robili to po marynarsku i jeszcze bardziej byli łatwym celem dla greckich łuczników. 
Tak więc maleńka pałeczka bakteryjna pokonała olbrzymie imperium perskie, a w dalszej konsekwencji pozwoliła Grekom przeć na wschód, co dało początek cywilizacji hellenistycznej, skąd już blisko do współczesnej cywilizacji zachodniej. 

[QZD05::032];[QHB03::047]p42;WEP

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.55

  Site Meter