Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 934

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Dżdżownica jak trzymetrowa kiełbasa. 

Znamy wszyscy dżdżownice, te cielistoczerwone stworzonka (z rodziny pierścienic, Lumbricidae, gromada skąposzcztów), co tak starannie przesiewają glebę. W Polsce są one stosunkowo drobne, nie przekraczają dwudziestukilku centymetrów długości i kilku milimetrów średnicy. Niemniej robią olbrzymią robotę, jako że może ich być nawet 400 sztuk w glebie o powierzchni jednego metra kwadratowego. I apetyt maja olbrzymi - wchłaniają dziennie tyle pokarmu, ile same ważą.  
Znanych jest około 3.000 gatunków dżdżownic, z tego 1.000 to gatunki specyficzne dla Australii, a kilkaset występuje w Nowej Zelandii (w Polsce opisano około 30 gatunków). 
Nic dziwnego, że w Australii żyje dżdżownicza rekordzistka. Jest to Megascolides australis, olbrzym, którego długość dochodzić może do trzech metrów, a średnica do 3 cm. 


Megascolides australis

Niestety, jest to gatunek zagrożony. W wyniku radykalnych zmian ekologicznych spowodowanych rolnictwem, coraz jest mniej miejsca dla 'Giant Gippsland Earthworm', dla giganta z Gippsland, regionu w stanie Victoria. 
A obyczaje mają dżdżownice bardzo interesujące. Choć są obupłciowe, do szczęścia potrzebny jest im partner. Wymieniają męski materiał genetyczny, obcymi plemnikami zapładniają jaja, i z kokonów wylęgają się maleństwa, w przypadku australijskiego giganta, wielkości polskich dżdżownic! Z innych ciekawostek - mają dziesięć, albo i więcej serc. Naczynia okrężne w pierwszych pierścieniach pulsują i pompują krew  pełniąc funkcję serca. Pewnie są bardzo uczuciowe..
Pędzą nocny tryb życia. Nocą, kiedy zapowiada się dżdż
(*), dżdżownice wypełzają na powierzchnię, szukają resztek roślinnych, wciągają je do norek, a za dnia, w cieniu swej norki oddają się trawieniu produkując w ten sposób żyzną glebę. 

(*) dżdż - jest takie słowo, choć rzadko używane..

[QZD05::014]1,2,3;[QAB07::693]p53;EB;[RIR48::069]p10

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

  Site Meter