Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 916

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.

Wulkany Nowej Zelandii.

Wulkanów w Nowej Zelandii jest wiele. Najczęściej są to wulkany uśpione, ale niektóre z nich wcale nie mają ochoty na drzemkę i od czasu do czasu dają o sobie znać spektakularnymi wybuchami. Ponieważ okolice o aktywności wulkanicznej są najbardziej atrakcyjnymi ośrodkami turystycznymi, każde przebudzenie się wulkanu jest doskonale zadokumentowane przez zawodowych wulkanologów i amatorów - turystów. 

Tak wyglądał wybuch Ruapehu w roku 1995. Choć oddalony od Auckland o prawie 200 km, spowodował zamknięcie lotniska na kilka dni ze względu na pyły wulkaniczne zagrażające silnikom samolotowy. Spowodował też niezwykle spektakularne wschody słońca, jakie mogłem codziennie obserwować z werandy

A tak wyglądał wybuch wulkanu Ngauruhoe w styczniu 1974 roku. Jest to stosunkowo młody stożek wulkaniczny rozbudowujący się około 2500 lat. Ożywia się od czasu do czasu, ostatnio dał o sobie znać w roku 1975. 

 

 

W pewnym miejscu w Nowej Zelandii można zajrzeć wulkanowi wprost do gardła. Jest to mała wyspa White Island w Zatoce Obfitosci (Bay of Plenty), nazwana tak już przez Cooka, ponieważ nad wysepką (zaledwie 2 km pow.) unosiły się ciągle białe opary. Maorysi nazywają tę wyspę Whakaari. Wulkan jest czynny bez przerwy, ale przejawia aktywność dosyć łagodnie, wypluwając czasem pyły, zawsze parę i trujące gazy siarkowe. Kiedyś eksploatowano nawet siarkowe złoża na wyspie. Kiedy jednak osuwanie się ziemi zniszczyło osadę zabijając 12 osób, uruchomienie eksploatacji okazało się nierentowne. 

A obecnie, niezależnie gdzie jesteśmy, możemy zobaczyć co dzieje się na wyspie z godziny na godzinę, a to dzięki kamerze umieszczonej w dawnym wyrobisku siarkowym. Można też wybrać się na wycieczkę łodzią lub helikopterem, oczywiście pod czujnym okiem przewodników.

QZD05::005];QZD05::003];RCP05049-00-2Ru;1NGAU;QCP05094-00_B2;[QAB03::418]p78

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.56

  Site Meter