Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 900

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.

Moda na zimowe miesiące.

Najważniejsze jest nakrycie głowy, bo od właściwej pracy mózgu wiele zależy. Czapka zimowa uszyta jest z kawałków futra tak dopasowanych, by tworzyć kształtny stożek. Może to być nie garbowane futro, jak to teraz się robi przy pomocy chemikaliów, ale surowa skóra zwierzęca podsuszana nad ogniskiem. Najlepiej nadaje się do tego futro jelenia lub sarny.  Do zszywania używać należy ścięgna zwierzęce. Do pewnego utrzymania czapki na głowie służy skórzany rzemień zakładany pod brodę. Jest to bardzo bezpieczne i ciepłe nakrycie głowy. 
Obuwie natomiast jest zrobione nie z futra, lecz ze skóry. Jest to owalny kawałek bydlęcej skóry podwinięty w ten sposób, że ochrania także wierzch stopy. Całość obwiązana jest rzemykami. Dodatkowo but osznurowany jest sznurkami zrobionymi z trawy. Bardzo ważne dla utrzymania nogi w cieple jest odpowiednie wypchanie buta sucha trawą i do utrzymania trawy w bucie służą właśnie te sznurki. Na ilustracji po lewej widać sposób termicznego zabezpieczenia nogi, a po prawej osznurowanie zewnętrzne buta. 

Całość przedstawia się niezwykle elegancko, tajemniczo i praktycznie. Co więcej, psychologiczny sondaż przeprowadzony współcześnie wskazuje, że wystrój taki jest niezwykle atrakcyjny dla pań. Dziesiątki pań, jak tylko dowiedziały się gdzie 'Oetzi' przebywa, wykazały najwyższe zainteresowania chcąc mu od razu rodzić dzieci. A opisana czapka i obuwie to ubiór Oetzi, 'Człowieka z lodu', który pięć tysięcy lat temu zabłądził w Alpach i zginął, umożliwiając nam w ten sposób dosyć dokładne zapoznanie się z modą człowieka neolitycznego. Inne części jego ubioru także się zachowały i pewnie można by je odtworzyć (notka wkrótce). Pewnie byłby to atrakcyjny material eksportowy. (Inne szczegóły o 'Oetzi' opisane są tu.)

[QZD04::079];[ART33::033]p136,143;sc178

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


grudzień 2004

v.55

  Site Meter