Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 891

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.
 

Apoteoza wszy, boskiego stworzonka.

Jan Jacbz Swammerdamm, Holender, odkrywca wielu zjawisk przyrody (m. in. przeobrażania owadów), był postacią wielce tragiczną. Zmuszony do studiowania medycyny, której nigdy nie praktykował, obdarzony niezwykłą religijnością, nie potrafił zrezygnować z badania życia i anatomii owadów. Pogardzano nim za to, a sam czuł głębokie wyrzuty sumienia, że zamiast studiować sprawy boskie, zajmuje się takimi głupstwami. Dlatego z taką żarliwością dopatrywał się wszędzie boskiej chwały. O swoich grzesznych badaniach pisał tak:
"A kiedy prowadziłem badania nad pszczołami, pracowałem od szóstej rano do godziny dwunastej w południe, bez wytchnienia; i niezliczoną ilość razy musiałem pominąć albo też w połowie przerwać pacierze i Bogu należne dziękczynienie. Czasem toczyła się we mnie tak silna walka, że łzy płynęły mi po policzkach. Bowiem tam, w duszy mojej, walczył cały zastęp demonów, jedna jego część pchała mnie ku Bogu, druga zaś kazała mi kończyć te osobliwe badania." 
Najpiękniej jednak wyraził swój niepokój w liście do Theveneta, jednego z niewielu przyjaciół popierającego go w badaniach. Jest to niezwykła w swoim rodzaju apoteoza wszy:
"Jaśnie oświecony Panie, zwracam tu Pańska uwagę na Wszechmocny Palec Boski widoczny nawet w anatomicznej budowie wszy; znajdzie tu Waszmość cud na cudzie zgromadzony, Mądrość Boską, objawioną w każdym najmniejszym punkcie."

[QZD04::047];[QNK22::007];[QAB06::925]p199,200

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2005

v.55

  Site Meter