Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 876

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.

      
Święta w średniowiecznej Anglii.

A w średniowieczu świętowano całe dwanaście dni, od wigilii do święta Trzech Króli. Oczywiście jest w tym symbolizm apostolski, ale też stare, przed- chrześcijańskie obyczaje, odwieczny kult dwunastki. 
Należycie przygotowana uczta świąteczna musi składać się z dwunastu potraw, wznieść trzeba co najmniej dwanaście toastów za zdrowie drzew i ludzi, każdy gość daje i otrzymuje po dwanaście podarków. Dwanaście kandelabrów przyświeca ucztującym, a każdy z nich musi przejść dwanaście razy pod krzaczkiem jemioły zawieszonym u powały. Tak przynajmniej działo się średniowiecznej Anglii na dworach królewskich i arystokracji. Oczywiście o choince świątecznej nikt nie słyszał. To obyczaj znacznie późniejszy. 
Okres świąt to także czas pszczoły, o czym raczej już zapomniano. Pszczoła była symbolem słodyczy świątecznej i .. światła, jako dawczyni wosku. Zapomina się już teraz, bo teraz światło w zimowych ciemnościach to tylko pstryknięcie kontaktu. Dawniej to była cała procedura, w której wosk pszczeli, kosztowny zresztą, był środkiem i symbolem. 
O jeszcze jednym, interesującym obyczaju świątecznym warto wspomnieć. Nawiązuje on do bardzo starego, znanego we wszystkich kulturach, kultu ognia. Otóż przed wigilią przynoszono do domu najgrubsze polano po to, by ogień i żar na kominku mógł utrzymać się przez całe dwanaście świątecznych dni. Kawałek tego polana odcinano i przechowywano do następnego roku. Od tego kawałka zaczynano rozpalanie ognia wigilijnego w następnym roku. 
Wiele było jeszcze, zapomnianych najczęściej, obyczajów świątecznych w dawnych czasach, kiedy to po urodzajnym lecie można było spędzać ponure dni w dostatku, poświęcać czas domowym zajęciom, rozrywkom i przygotowaniom do wiosny.  

il: średniowieczny drzeworyt 'Anioł pasterzom mówił..'
[QZD04::065];[RIR54::010]p102;RCP05082-15-331

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter