Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 865

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Mormońska herbata. 

Dziwne nazwy noszą czasem napoje i jadła w rożnych krajach i rożnych kulturach. W mormońskim stanie Utah (USA) pija się herbatę sporządzana z liści efedry, rośliny spokrewnionej bardziej z naszymi sosnami niż lipami czy innymi roślinami kwiatowymi (razem z naszymi drzewami szpilkowymi należy ona do grupy roślin nagozalążkowych, rodzina gniotowców, Gnetaceae). 
Napój ten nazywany bywa herbatą mormońską lub herbatą Bighama od imienia współzałożyciela i drugiego prezydenta Kościoła Mormonów - Brighama Younga (1801 -1877). 
Dziwnie też brzmi łacińska nazwa tej rośliny - Ephedra antisyphilitica. Trzeba zaznaczyć jednak, że może przez skromność, wymyślono dla tej rośliny też polską nazwę, choć w Polsce nie występuje. W polskich książkach efedra nazywana bywa przęślą. Można się zdumiewać, co ma wspólnego herbata z mormonami i na dodatek z syfilisem. 
Koloniści amerykańscy, nie tylko Mormoni, prześladowani byli przez syfilis. Szukali różnych środków na tę dolegliwość i podpatrzyli, że Indianie na Dzikim Zachodzie używają właśnie efedry jako zioła przeciwko syfilisowi. Zaczęli więc pić napar z efedry dla celów leczniczych. A botanicy poszli za nimi w przekonaniu, ze to środek przeciwko syfilisowi i nazwali tę roślinę Ephedra antisyphilitica. Obecnie nie ma podstaw by sądzić, że herbata mormońska zawierająca alkaloid zwany efedryną mogła uzdrawiać weneryków, ale nazwa pozostała.. A na dodatek Indianie stosowali efedrę nie doustnie, ale .. naskórnie. 
Obecnie wiadomo, że Ephedra zawiera bardzo aktywne alkaloidy - efedrynę i pseudoefedrynę, stosowana była i bywa jako środek dopingujący i podniecający. We wielu krajach stosowanie środków zawierających efedrynę jest zakazane, wykrycie efedryne we krwi sportowców oznacza dyskwalifikację.  

 ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD04::026]1;[TZE01::184]
;[QHB01::051]

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter