Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 858

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Chopiny w Japonii.

Za ewolucyjną konwergencję uznać można obuwie obuwie japońskich prostytutek i gejsz, noszone ceremonialnie do dziś. Są to wysokie koturny z zelówką lakierowaną na czarno., przypominające weneckie chopiny. Pewnie powstały w odpowiedzi na potrzebę ochrony nóg przed błockiem, a także w intencji demonstrowania kobiecej bezradności, tak atrakcyjnej dla wielu mężczyzn, a potem stały się symbolem zawodu.  Ilustracja przedstawia gejszę, wysoko ceniony zawód, w ceremonialnym stroju w chopinach. 
W Kyoto organizowana jest corocznie procesja prostytutek w strefie czerwonych latarń, podczas której Wielka K..rwa Roku (the Great Whore of the Year) oprowadzana jest po ulicach, podtrzymywana przez dwie praktykantki zawodu i mową gestów wyraża skrajne przepracowanie. Mistrzyni nosi chopiny na trzydziestocentymetrowych zelówkach. 
Słowo 'chopin' nieodmiennie kojarzy się nam z muzyką i polskością. Ale nie było tak dawniej, a i teraz słowo to przywodzi inne skojarzenia. Oznacza miarę objętości napojów, głównie wyskokowych, może być kuflem, może oznaczać bibkę, jest miarą czegoś w muzyce, ale nie mogę dojść czego (kto wie?), wreszcie jest nazwą omawianego obuwia. Przyznać jednak trzeba, że w skali światowej zwycięża skojarzenie z muzyką i Polską. 

 ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD04::014];[QZD03::074];ART30\024p163

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


listopad  2004

v.55

  Site Meter