Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 857

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.
 

Chopiny w Wenecji. 

Nie wiem, czy Chopin bywał w Wenecji, na pewno jednak nie było go tam, kiedy bardzo modne było obuwie zwane 'chopine'. A moda na chopiny trwała przez prawie dwieście lat, od poźnych lat XV wieku do połowy wieku XVII. 
Było to damskie obuwie na bardzo grubych zelówkach z korka, lub w wersji tańszej, z dłubanego drewna. Zelówki te pokrywano aksamitem, często z kosztownymi ozdobami.  Niezwykłość tego obuwia polegała na grubości owych zelówek, czasem prawie szczudeł. Zakładano je na lekkie pantofelki, jak widać na ilustracji. Początkowo pewnie umożliwiały pokonywanie ulic tonących w błocie, potem spełniały funkcję estetyczną. Przede wszystkim podwyższały damy pozwalając im się wznieść ponad pospólstwo, nosić bardzo długie suknie uwypuklające kształty poniżej bioder, dokąd do dziś oko męskie leci z natury rzeczy. Równocześnie bardzo ograniczały możliwość poruszania się eksponując damską bezradność i odwołując się do męskiego instynktu opiekuńczego. Moda powraca do tego sposobu przyciągania uwagi aż do naszych czasów. Oczywiście w obuwiu, o zelówce czasem ponad 70 cm grubej, kobiety musiały być podtrzymywane z obu stron przez służbę, inaczej by się wywracały. 
Moda ta w mniejszym stopniu opanowała Francję i Anglię. Stopniowo zrezygnowano z grubej zelówki przy zachowaniu podwyższonej sylwetki. Tak powstało obuwie na wysokich obcasach, ze szpilkami włącznie, które dodatkowo uatrajcynia kształt nogi, widocznej poniżej krótkich sukien. 
Moda ta miała wielu przeciwników. Nawoływano wręcz do jej zakazu, aż w roku 1670 parlament brytyjski ustanowił prawo, na podstawie którego noszenie tego rodzaju obuwia uznane zostało za oszustwo (wraz z licznymi innymi sposobami zmieniającymi wygląd kobiet), kobiety były sądzone jako czarownice, a mężczyźni mogli na tej podstawie uzyskać rozwód. 

 ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD03::074];[QAB05::138]p321;[QEP06::010]

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter