Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 846

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Nie tylko my jesteśmy oszustami.

Im jesteśmy mądrzejsi, tym bardziej stać nas na wymyślne oszustwo, wykazują badania. Ale nasi współbracia i nasze współsiostry wcale nie są w ciemię bite i także gotowe do zmyślnych oszustw. A wszystko zależy od objętości kory mózgowej. 
Pocieszne przykłady zaobserwowali uczeni przyglądając się małpom. 
Oto gorylątko, ostro strofowane przez matkę nagle przyjmuje postawę sygnalizującą niebezpieczeństwo, śledzi czujnie nieobecnego wroga, na co stadko rzuca się do ucieczki. Jest szansa, że w rozgardiaszu ujdzie kary. Inny przypadek, małpy przeczesują busz w poszukiwaniu owoców. Jedna z nich udaje, że nie spostrzega smakołyku, by po chwili, kiedy stadko oddaliło się, wrócić w to miejsce i w spokoju skonsumować przysmak. Opisano wiele innych przykładów oszukańczego zachowania się szympansów, bonobo, orangutanów, zwierząt odnaczających się największą korą mózgową. Najmniej oszukańcze są lemury o małej korze mózgowej. Mistrzami są jednak goryle, gorylowe i gorylówne. Swoją korę mózgową zaprzęgły sprawnie do uprawiania nierządu, często popłatnego, a czasem dla frajdy. Na przykład gorylowe należące do haremu wodza grupy, cichcem umykają na schadzkę z gachem, z którym wedle reguł stada nie powinny się zadawać, uprawiają po cichu cudzołóstwo z atrakcyjnymi młodzieńcami, a potem wracają, i jakby nigdy, uprawiają głośno seks 'legalny'. Zupełnie jak ich mądrzejsze siostry. 
Trudno jednak wejść w małpią duszę by orzec, że mają one poczucie winy z powodu oszustwa, jak to czasem mają ludzie. Być może jest to zwykłe zachowanie wynikające z doświadczenia i zapamiętania, co przynosi korzyść. 

[QZD02::047];[QNT98::143]htm;RCP05033-AMAZ-230GORIL

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.56

  Site Meter