Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 843

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.

Postępy cywilizacji w zakresie zabijania.

W krainie Maabar (wschodnie wybrzeże Indii, obecnie Coromandel) w XIV wieku, gdy w Indiach panował muzułmański sułtan Abu-I-Mudzahid Mohammed ibn Gijas ad-Din Tugluk Szach, zawiązano spisek mający na celu zamordowanie wezyra. Spiskowcy zostali zdradzeni i przekazani sułtanowi (w tym także siostrzeniec sułtana i kilku emirów). 

"Sułtan rozkazał rzucić ich słoniom wyuczonym do zabijania. ... Słonie te mają kły okute w ostro zakończone żelaza, podobne do lemieszy i wyostrzone niczym noże. Na słoniu jedzie poganiacz. Gdy rzucą słoniowi ofiarę, zwierzę porywa ją trąbą, podrzuca w powietrzu, chwyta na kły i ciska przed siebie. Potem stawia jej nogę na piersi i czyni to, co mu nakaże poganiacz, stosownie do woli sułtana. Jeżeli poganiacz rozkaże słoniowi rozszarpać człowieka, słoń rozszarpuje go, a gdy rozkaże pozostawić, słoń porzuca ofiarę, po czym człowiek ów zostaje obdarty ze skóry. W taki oto sposób postąpiono z emirami. 
A kiedy wychodziłem z pałacu po zachodzie słońca, zobaczyłem skóry zdarte z emirów i słomą wypchane i psy, które ciała ich pożerały. Niech Allah zachowa nas przed taką śmiercią!"


Jeszcze setki lat potem czaszki skazanców straconych za różne przestępstwa były elementem wielu miast muzułmańskich, jak to widać na ilustracji przedstawiającej 'wystawę' czaszek w Astrabadzie (Persja) w XVIII wieku. 
Trzeba przyznać, że technika zabijania nie wiele zmieniła się tam do naszych czasów. Obowiązuje topór lub nóż, zrezygnowano jednak ze zdzierania skóry i wypychania słomą, co uznać trzeba za krok we właściwym kierunku. Spektakularność natomiast zrobiła wyraźne postępy. Zamiast trudno dostępnych 'wystawek', rolę tę przejęła skutecznie telewizja. 

cytat z: 
Ibn Batutta; Osobliwości miast i dziwy podróży
Warszawa, 1962, KiW

[QZD04::003];QAB06441p189;QAB02416p166

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.56

  Site Meter