Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 842

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.

Wychodek Marcina Lutra.

Archeolodzy niemieccy z triumfem donoszą, iż odkryto wychodek, z którego bez wątpienia korzystał Marcin Luter (1843 - 1546), słynny inicjator Reformacji, która zmieniła oblicze Europy i kościoła. Rzecz jest ważna z dwóch względów - wychodki, jako miejsca 'niewymowne', nie są najczęściej odkopywanym i eksponowanym przez archeologów miejscem. Ale drugi wzgląd jest ważniejszy. Marcin Luter nie krył się ze swoimi zatwardzeniami, nieraz mówił, że natchnienie do podjęcia zasadniczego problemu teologicznego - co jest ważniejsze dla zbawienia, wiara, czy uczynki, naszło go 'in cloaca', w której spędzał wiele godzin. 
To miejsce tak brzemienne w historyczne skutki, zbudowane w latach 1515-7, odkryto w przybudówce do domu w Wittenberdze, w którym mieszkał Reformator. Luter mieszkał w Wittenberdze od roku 1508 do 1520, i potem w roku 1522 wrócił do Wittenbergi gdzie mieszkał wraz z rodziną  zajmując wielką izbę, 9 x 9 m, a wychodek był niszą połączoną z tym pokojem.
Teraz jednak uczonych nurtuje inne zagadnienie. Chodzi o to, że nie wiadomo, czym Marcin Luter się podcierał, za przeproszeniem. Nie wiem, jaką wagę historyczną ma to zagadnienie i w jakim stopniu rozwiązanie tego problemu pomoże w rozumieniu historii, nie mniej Dr Martin Treu, teolog i znawca luterańskich spraw słusznie deliberuje, że nie mógł to być papier. Papier ówczesny był zbyt sztywny, no i za drogi, by używać do takich celów. Tak więc rzecz ta pozostaje wielką tajemnicą. Ja bym posunął myśl, że pewnie używano mchu, a może palca, ale nie jestem wychodkologiem. 
Archeolodzy zapewniają, że po odrestaurowaniu miejsce będzie dostępne dla zwiedzających, jednak nie obiecują używania, choć pewnie za odpowiednie pieniądze rzecz da się załatwić..

il.: mniej znany portret Marcina Lutra 
i izba w Wittenberdze
 ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD03::083]1,2,3;[QHB02::148]

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter