Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 841

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.
 

O konsekwencjach picia mleka.

Działo się to w mieście Termez, (obecnie w Uzbekistanie, nad Amu-Darią na granicy z Afganistanem), za panowania króla Kabaka, wielkiego i sprawiedliwego władcy Maweranahru na kilkadziesiąt lat przed wizytą Ibn Batutty w tym kraju (Batutta podróżował od roku 1325 do 1354). Król Kabak był niewiernym, ale muzułmanów traktował bardzo dobrze i rządził sprawiedliwie, jak powiada Ibn Batutta. 

Wtedy to  'pewna kobieta poskarżyła się do niego na jednego z emirów. A była to niewiasta uboga i miała liczne potomstwo, które karmiła mlekiem. Emir ten zabrał jej mleko siłą i wypił. I rzekł król do niej:
„Każę przerąbać go na pół, a skoro wyjdzie mleko z żywota jego, będzie to świadectwem, że sprawiedliwości stało się zadość. W przeciwnym razie przerąbię
ciebie".
Wtedy rzekła owa kobieta:
„Panie, ja zrzekłam się już tego mleka i nie żądam niczego więcej". Wszelako na rozkaz króla emir został przerąbany na pół, a z żywota jego wyciekło mleko.'

A przerąbywanie na pół było ulubionym sposobem rozprawiania się z przestępcami. Rzekomo jest ciekawsze dla gawiedzi, niż zwykłe odrąbanie głowy. 

źródło: 
Ibn Batutta; Osobliwości miast i dziwy podróży
Warszawa, 1962, KiW

ugóry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD03::098];[QAB06::441]p138

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter