Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 840

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Casanova i ostrygi.

Znany z niezliczonej liczby podbojów damskich serc i sakiewek, Giovanni Giacomo Casanova (znany jako Jean-jacques, Chevalier De Seingalt, 1725 - 1798), znał, wypróbował i opisał wiele sposobów i środków, które umożliwiły mu podryw na terenie prawie wszystkich krajów ówczesnej Europy. Urodził się w Wenecji, wyrzucony z seminarium duchownego Św. Cypriana za skandaliczne prowadzenie się, działał buduarowo w Lyonie, Paryżu, Dreźnie, Pradze, Wiedniu, Londynie, Berlinie, Rydze, Petersburgu, Madrycie i w Warszawie. Zmarł jako bibliotekarz w Dux (obecnie Duchnov w Czechach), gdzie też spisał swoje dzieje.
Casanova bardzo wysoko oceniał ostrygi, jako niezawodny środek wzmagający seksualne chucie i możliwości. Rzekomo jadał 50 ostryg na kolację przed poważniejszym podbojem. 
Jak na tę dietę popatrzeć teraz, była w tym pewna racja. Ostrygi zawierają wiele cynku, który jest ważnym mikroelementem niezbędnym do syntezy wielu enzymów odpowiedzialnych za metabolizm białek oraz funkcjonowanie gruczołów płciowych. W znacznym stężeniu cynk występuje w płynie nasiennym, gdzie musi być stale odnawiany z natury rzeczy. Pół kilograma ostryg zawiera aż 120 mg cynku, dostatecznie do podtrzymania wymienionych funkcji z nawiązką. 
Trzeba jednak zauważyć, że w historii ludzkości, w różnych krajach i kulturach, prawie wszystko było w pewnych sytuacjach skutecznym afrodyzjakiem. Wynika to stąd, że poza przeciętną sprawnością fizyczną, ważniejsza rola przypada psychice, która warunkowana jest najprzeróżniejszymi czynnikami nie mającymi bezpośrednio wiele wspólnego z metabolizmem białek, czy produkcją spermy. 

il.: portret Casanovy pędzla A. R. Mengsa (1728 - 1779) 
i ostryga pacyficzna

[QZD03::095];[QNK21::047];EB2004;RCO05021-CARTL-066;ART29-11-235

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.56

  Site Meter