Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 833

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

Róg nosorożca jest dobry na wszystko. 

W tradycyjnej, chińskiej medycynie ludowej róg nosorożca jest dobry na wszystko. Przepisuje się go jako środek leczący artretyzm, lumbago, a nawet gorączkę, ale przede wszystkim jest niezawodny na impotencję i wzmożenie chuci i możliwości seksualnych. Przyczyna przypisywania takich cech wynika z obserwacji, nie tyle pacjenta, ile samego nosorożca. Otóż nosorożce kopulują zawzięcie przez ponad godzinę, przy tym mogą mieć kilkanaście ejakulacji. Czemu jednak róg ma takie właściwości, to już inna sprawa. Chodzi najwyraźniej o fizyczne podobieństwo do organów płciowych, a w medycynie ludowej zasada podobieństwa od wieków odgrywała wielką rolę.  

Tak więc za kilka gramów strużynek z rogu nosorożca płaci się nawet 30 dolarów, i to jest główną przyczyną, że nosorożce są na wymarciu. Jeden róg to kilka tysięcy dolarów. Z jakichś względów rogi nosorożców indyjskich są droższe od nosorożców afrykańskich, co może tym ostatnim wyjść na korzyść. 
Tradycyjnym sposobem zażywania leku jest picie herbaty nosorożcowej - po prostu strużynki rogu zaparzamy jak herbatę i lek gotowy. Pod względem chemicznym róg nosorożca, jak i inne wytwory skórne ssaków, złożony jest z substancji białkowej keratyny z grupy skleroproteidów. Są to białka bardzo odporne na działanie środków chemicznych, niewiele jest też enzymów, które są zdolne rozkładać keratyny. Stąd trwałość wszelkich rogów, paznokci, kopyt, włosów. 
Z punktu widzenia farmakologicznego doskonałym zastępstwem, i to bardzo tanim, jest herbata z .. paznokci. Tak samo nie zawiera żadnych składników podniecających ani innych składników strawialnych. Nie słyszałem jednak, by stosowano herbaty czy nalewki z paznokci jako lek, tym bardziej jako afrodyzjak. Choć nosorożcom bardzo by to wyszło na zdrowie. 

il.: nosorożec afrykański
[QZD03::049];[QNK21::047];ART32-019p041

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.56

  Site Meter