Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 829

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

 
Paznokcie.

Paznokcie to nie tylko ewolucyjna pamiątka po przodkach, ale ważna część organizmu decydująca o właściwościach mechanicznych palca. Pamiętajmy też, że paznokcie umilają życie umożliwiając na przykład dłubanie w nosie.. 
Paznokcie rosną z szybkością średnio 0,5 mm na tydzień, w skrajnych przypadkach może to być tylko 0,05 mm, ale też i 1,2 mm w tygodniu. Paznokcie u rąk rosną dwa razy szybciej niż u nóg. Najszybciej rośnie paznokieć na palcu środkowym, najwolniej natomiast na kciuku. Paznokcie dzieci rosną szybciej, z wiekiem tempo wzrostu maleje. Średnio trzeba czekać pięć do siedmiu miesięcy, aż cały paznokieć urośnie na tyle, że np. uszkodzenia powierzchni lub krwiaki pod samą powierzchnią łuski paznokcia wyrosną tak, że można je obciąć. 
Paznokcie, jak każda część ciała, jeśli odpowiednio pielęgnowane, mogą stać się ozdobą czy wręcz dziełem sztuki. 
Poniżej misterne wzorki tatuowane na rękach wraz z osłoną paznokci, sztuka kultywowana wśród Berberyjek, bywają i paznokcie u nóg wkomponowane we wzór wykonany henną i ozdobione biżuterią, tradycja kultywowana w Indiach. Druga ilustracja, to moim zdaniem mniej pociągająca wersja kultury paznokciowej w wykonaniu amerykańskim.
 

[QZD02::085];ART33/09/122,179

 

         


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter