Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 824

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.
 

Wszyscy Święci.

Tak na prawdę, to nie wiadomo dokładnie ilu jest świętych katolickich. Kongregacja do spraw Świętych powołana została dopiero w roku 1588, kiedy to wprowadzono pewne reguły procesowe. Obecnie można mówić o świętych wymienionych w opisach martyrologii Rzymian przed 'legalizacją' chrześcijaństwa, druga grupa to setki świętych lokalnych, uznawanych przez ludy różnych krajów i narodów i uznanych przez kościół, wreszcie trzecia grupa to 'legalni' święci i błogosławieni uznani przez Rzym po powołaniu Kongregacji. 
Parafia Św. Patryka w Waszyngtonie prowadzi obszerną stronę internetową z wykazem świętych, życiorysami, wymienia patronów czynności i zawodów, podaje daty beatyfikacji i dni im poświęcone.
Jeśli więc mamy znajomego o imieniu np. Abibas, Curonotus, czy Wulfthyth, nic prostszego. Odwiedzamy wymienioną stronę i już wiemy co trza. 
Ważniejsi święci, doktorowie kościoła, opisani są szczegółowiej z wymienieniem zasług i doktryn którym hołdowali, są też portrety zebrane z różnych kościelnych źródeł i wiele ciekawych rzeczy z ich życia.  
Dowiadujemy się tam, że Alberta Wielkiego (Albertus Magnus; 1207 - 1280), jednego z pierwszych botaników (zbierał rośliny m.in. na terenie Pomorza), patrona przyrodników, nazywano 'biskupem w buciorach'. Znany był z tego, że chodził w chodakach, a nie w wytwornym obuwiu przysługującym biskupom. Współczesny mu Św. Tomasz z Akwinu, zmarł w wieku 49 lat, a ostatnim jego życzeniem było, by zjeść dobrego francuskiego śledzia. Pewnie nie zostało ono spełnione, bo zmarł w małym klasztorze górskim Hautecombe wracając z Rzymu w swoje strony.  
A Św. Wilfrida (zm. 988), konkubina króla Edgara, też świętego, urodziła mu córkę Edytę (też świętą), potem żałowała bardzo konkubinatu, poszła do zakonu, została przeoryszą i grzech swój należycie odpokutowała. 
Łącznie strona ta opisuje ponad 11.000 świętych i błogosławionych, przy tym lista jest daleka od kompletności. Co tydzień przybywa kilkaset pozycji. W kolejce czeka już 5.000 osób, o ile papież w międzyczasie nie beatifikuje czy kanonizuje następnych prominentów wiary. 

il: Św. Albert Wielki
[QZD03::084];[QZD03::077];[QEP05::174]

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter