Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 822

 

Jedno zdumienie dziennie...

      

.

 Laska warta ćwierć miliona $.

Niedawno na aukcji w Edynburgu wystawiono na sprzedaż laskę ze złotą gałką z ceną wywoławczą 20.000 funtów,  wielokrotnie wyższą niż można by sądzić po cenach innych podobnych okazów. Podobne laski były dosyć pospolite wśród arystokracji osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Rzecz w tym, że była to laska pamiątkowa wykonana z materiału niezwykłego. Wedle legendy wykonana została z dzidy, którą przebito w roku 1779 kapitana Jamesa Cooka, dowódcę III wyprawy pacyficznej. Na dodatek na gałce znajduje się napis: "Admirał C B H Ross Admirałowi Sir Davidowi Milne". 
Natychmiast rozpoczęła się ostra rywalizacji bogatych wielbicieli Cooka. Zgłosili się telefonicznie amatorzy z różnych stron świata, z Ameryki, Australii, Hawajów, także z Anglii. Podbijano kolejno oferty, aż ku radości prowadzących aukcję i rodziny wyzbywającej się pamiątki podniesiono ofertę do 135.000 funtów (ok. ćwierć miliona dolarów). Wtedy stuknął młotek i laska przeszła na własność anonimowego londyńczyka. 
Autentyczność plakietki admiralskiej nie budzi wątpliwości, natomiast nie ma pewności co do autentyczności drzewca. W okolicznościach jakie towarzyszyły śmierci kapitana Cooka jest mało prawdopodobne, że zadbano o zachowanie narzędzia zabójstwa. 

foto BBC
u góry Portret James Cook i statek 'Discovery' z trzeciej wyprawy pacyficznej

[QZD03::045];[QZD02::067];[QNT97::015]

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter