Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 816

 

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

  zestawienia tematyczne 

.
 

Uczmy się języków obcych.

 

 

Uczmy się języków obcych - wszelkimi sposobami i gdzie się da. Oto na jaki pomysł wpadli Japończycy, którzy, wiadomo, nie lubią tracić czasu na byle g..
Kiedy więc obsługują jeden koniec ciała, drugim końcem czerpią wiedzę. Oczywiście każdy uczący się w rodzinie musi mieć osobną rolkę, by postęp w nauczaniu był zgodny z programem.

Ale bywają (bywały) przypadki, że w toalecie można było przeczytać najróżniejsze rzeczy. W latach 70tych i 80tych zdumieni Rumuni znajdowali na papierze higienicznym dziwne słowa, jak Izajasz, Jeremiasz, Bóg, wiara, Noe, itp. itd., niewątpliwie rzeczy zakazane w tamtejszym reżimie. Wnikliwsze obserwacje wykazały, że nie był to przemyt religii do narodu poprzez toaletę, ale wprost przeciwnie. Otóż w latach 1972 i 1981 pewne towarzystwo religijne wysłało do Rumunii 20.000 egzemplarzy Biblii. Tylko 200 sztuk dotarło do wiernych. Reszta natychmiast poszła na przemiał do papierni w Braila. A że robota była tandetna, przemiał niekompletny, całe kawałki Biblii można było czytać w toalecie, ku pokrzepieniu serc. 
Słyszałem, że w Polsce w roku 1991 sprzedawano pod 'Uniwersamem' rolki papieru higienicznego z wizerunkiem Jerzego Urbana, redaktora 'Nie', ale nie udało mi się zdobyć nawet kawałeczka..  Może ktoś ma i gotów udostpenić, choćby zdjęcie zeskanowane?

u góry 'igły' kauri (pow. ok. 2x)
[QZD02::014];ART32-08-325;[RIO44::072];[RIQ13::011]

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter