Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 813

 

Jedno zdumienie dziennie...

      

.

 Strzała z kości kapitana Cooka.

Król Kamehameha Wielki, władca który zjednoczył plemiona archipelagu Sandwich (obecne Hawaje) i pod koniec XVIII wieku stworzył silne państwo wyspiarskie,  podarował w roku 1824 tę strzałę krewnym kapitana Cooka. James Cook (1728 - 1779) został zamordowany przez krajowców, ciało zostało spalone (albo zjedzone), a kości zwrócono załodze, która powierzyła je morzu, zgodnie z marynarskim obyczajem. Trudno było identyfikować wszystkie oddane kości, choć marynarze starali się zestawić szkielet Cooka przed pochówkiem. 
Kamehameha twierdził, że strzałę tę wykonano z kości Cooka, co zresztą nie byłoby czymś nadzwyczajnym. Kości ludzkie używano na Hawajach do różnych praktycznych i obrzędowych celów. I tak strzała powędrowała najpierw do Anglii, a potem, w roku 1890,  znalazła się w Muzeum Australijskim w Sydney. 
Niestety brzydcy naukowcy obalili piękną legendę. W nowozelandzkich i australijskich laboratoriach biologii molekularnej przeprowadzono testy DNA i okazało się, że nie jest to kość ludzka. Strzała została wykonana z poroża miejscowej zwierzyny. 
Tak więc w Australii, kraju w którym do dziś czci się bardziej Cooka niż w Anglii, nie ma żadnych cielesnych jego śladów. Brytyjskie 'Captain Cook Society' przyjęło tę ekspertyzę z rezygnacją wyrażając jednak nadzieję, że prędzej czy później znajdą się w Australii pamiątki bardziej autentyczne. Kult Cooka w Australii jest zrozumiały. Uważa się, że to James Cook w roku 1770 odkrył wielki kontynent południowy, zanim zginął na Hawajach. 

foto BBC
u góry portret Cooka i statek 'Discovery' z trzeciej wyprawy pacyficznej
[QZD03::044];[QZD02::067];[QNT97::013]

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter